urządzenie kosmetyczne

Hesja otwiera siłownie, Brandenburgia szkoły średnie: Oto jakie poluzowania wprowadzają poszczególne landy!


W środę wieczorem, po ponad dziewięciu godzinach negocjacji, kanclerz Angela Merkel i premierzy 16 krajów związkowych Niemiec uzgodnili, że lockdown zostanie przedłużony do 28 marca. Tym niemniej, już z dniem 8 marca wejdą w życie pierwsze istotne zmiany w aktualnie obowiązujących obostrzeniach. Oto przegląd planowanych regulacji dla poszczególnych landów.

Badenia-Wirtembergia

Na razie nie wiadomo, czy Badenia-Wirtembergia zezwoli na lokalne łagodzenie restrykcji na poziomie powiatów, czy też decyzje podejmowane w sprawie obostrzeń będą miały moc obowiązującą w całym kraju związkowym. Na specjalnej sesji parlamentu w piątek przedstawiony zostanie konkretny plan implementacji postanowień środowego spotkania na szczycie.

Gdyby Badenia-Wirtembergia zadecydowała o ujednoliceniu regulacji na szczeblu krajowym, szybkie otwarcie na razie nie byłoby możliwe. A to dlatego, że liczba nowych zakażeń koronawirusem na 100.000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia ponownie wzrosła tutaj w ostatnich dniach – wskaźnik zachorowalności jest obecnie na poziomie około 54.

15 marca Badenia-Wirtembergia chce zrobić kolejny krok, jeśli chodzi o otwarcie szkół. Do ferii wielkanocnych klasy 5 i 6 szkół średnich mają uczyć się znów w trybie stacjonarnym.

Szkoły podstawowe, które już dwa tygodnie temu rozpoczęły lekcje w trybie hybrydowym, mają teraz przejść na regularne funkcjonowanie w ograniczonym zakresie, co oznacza, że obowiązek obecności na zajęciach stacjonarnych pozostaje zawieszony.

Bawaria

Bawaria przedłuża lockdown do 28 marca, ale niektóre obostrzenia zostaną złagodzone.

Zgodnie z postanowieniami środowego spotkania na szczycie, wkrótce w prywatnych spotkaniach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Od najbliższego poniedziałku otwarte będą księgarnie. Zgodnie z pięcioetapowym planem wychodzenia z lockdownu, w regionach, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia nie przekroczy 100, znów będzie można uprawiać sport na świeżym powietrzu w małych grupach (dzieci) i w parach (dorośli). Jeżeli wskaźnik zachorowalności spadnie poniżej poziomu 50, sport będzie mogło uprawiać wspólnie do dziesięciu osób dorosłych.

Jeżeli liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie się utrzymywać poniżej 50, sprzedawcy detaliczni będą mogli otworzyć sklepy na ściśle określonych warunkach. Jeżeli natomiast wskaźnik zachorowalności będzie na poziomie pomiędzy 50 a 100 – dozwolona będzie opcja odbioru zamówionych towarów. Lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte co najmniej do 22 marca, po czym pod pewnymi warunkami będzie można otworzyć przynajmniej restauracje na wolnym powietrzu.

Ponadto, od 15 marca w regionach, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia wyniesie poniżej 100, mają zostać ponownie otwarte wszystkie szkoły średnie w Bawarii. Lekcje mają się odbywać w trybie hybrydowym.

Niezależnie od wskaźnika zachorowalności, od najbliższego poniedziałku ponownie zostaną otwarte księgarnie. Już teraz działają centra ogrodnicze, sklepy z materiałami budowlanymi, salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Berlin

W czwartek liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia wyniosła w Berlinie 70,5. Senat zdecydował wczoraj o przedłużeniu lockdownu co najmniej do 28 marca.

Przewidziano jednak złagodzenie ograniczeń w zakresie kontaktów międzyludzkich. W przyszłości znów będą możliwe prywatne spotkania jednego gospodarstwa domowego z członkami innej rodziny, ale z ograniczeniem do maksymalnie pięciu osób plus dzieci do lat 14. Dotychczas osoby z jednego gospodarstwa domowego mogły spotkać się z zaledwie jedną osobą z innego gospodarstwa domowego.

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, ma także dojść do złagodzenia restrykcji dotyczących handlu. O szczegółach Senat poinformuje na konferencji prasowej po posiedzeniu.

W Berlinie od poniedziałku działają już salony fryzjerskie, otwarto również księgarnie.

Stopniowe otwieranie szkół rozpoczęło się już 22 lutego. Od tego czasu dzieci z klas 1-3 wróciły do szkół, przy czym nauka odbywa się w trybie hybrydowym i w mniejszych grupach. Od 9 marca również klasy 4-6 mają uczyć się częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie, a placówki dziennej opieki nad dziećmi mają być ponownie otwarte dla wszystkich maluchów.

Brandenburgia

Mieszkańcy Brandenburgii mogą liczyć na otwarcie kolejnych sklepów i muzeów na terenie całego kraju związkowego, jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Wszystko wskazuje na to, że regulacje uzależnione od wskaźnika zachorowalności będą jednolite dla całej Brandenburgii, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek. W czwartek liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni lekko przekraczała poziom 64.

Od najbliższego poniedziałku znów będą możliwe prywatne spotkania własnego gospodarstwa domowego z członkami innej rodziny, ale z ograniczeniem do maksymalnie pięciu osób plus dzieci do lat 14. Dotychczas osoby z jednego gospodarstwa domowego mogły spotkać się z zaledwie jedną osobą z innego gospodarstwa domowego.

Po tym jak wznowiły działalność szkoły podstawowe, od 15 marca mają zostać ponownie otwarte również szkoły średnie w Brandenburgii. Otwarciu ma towarzyszyć wykonywanie na większą skalę szybkich testów w szkołach, jak również w placówkach dziennej opieki nad dziećmi.

Brema

Przyjęty plan pięcioetapowy przewiduje zróżnicowane działania w kierunku wychodzenia z lockdownu, gdy kraj lub region osiągnie stabilny wskaźnik zachorowalności na poziomie poniżej 50 lub 100. Premier Andreas Bovenschulte wyjaśnił, że rezygnacja z wartości progowej 35 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia wynikała z kilku powodów. Rządzący liczą między innymi na dodatkową ochronę dzięki zwiększonemu wykorzystaniu szybkich testów.

W końcu sama Merkel zaproponowała, by przedyskutować zastąpienie liczby 35 liczbą 50. W poniedziałek w Bremie odbędzie się specjalne posiedzenie rady miejskiej w tej sprawie, po którym Bovenschulte złoży stosowne oświadczenie rządu.

Według czwartkowych danych Instytutu Roberta Kocha, liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni wyniosła w Bremie 61,5.

Hamburg

W najbliższy poniedziałek w Hamburgu zostaną otwarte księgarnie, kwiaciarnie i centra ogrodnicze. Również gabinety kosmetyczne i salony tatuażu znów będą mogły obsługiwać klientów. Z początkiem tygodnia będzie można także przeprowadzić pierwsze bezpłatne szybkie testy na koronawirusa.

Władze Hamburga chcą w ten sposób w pełni zrealizować postanowienia środowego spotkania na szczycie. Stosowne rozporządzenie jest obecnie w trakcie opracowywania i zostanie opublikowane na czas, tak, aby w poniedziałek mogły wejść w życie przepisy łagodzące niektóre z aktualnie obowiązujących obostrzeń.

W związku z utrzymującymi się wysokimi wskaźnikami zakażeń, lockdown ma być zasadniczo przedłużony do 28 marca. Niemniej jednak, od poniedziałku znów dozwolone będą spotkania z udziałem maksymalnie pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, przy czym dzieci do 14. roku życia nie będą wliczane do tego limitu.

W Hamburgu dostępna będzie opcja dokonania zakupów o umówionej godzinie („click & meet”) – jeden klient na każde 40 metrów kwadratowych powierzchni handlowej będzie mógł dokonać zakupów w określonym czasie po zarejestrowaniu się.

Obecnie trwają prace nad rozbudową infrastruktury do przeprowadzania szybkich testów. Jak dotąd już ponad 60 gabinetów lekarskich i 20 aptek, a także wiele komercyjnych centrów szczepień zadeklarowało gotowość przeprowadzania darmowych szybkich testów od poniedziałku. Wkrótce ma zostać opublikowana dokładna lista adresów.

Hesja

Od poniedziałku w Hesji znów dozwolone będą spotkania z udziałem maksymalnie pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, przy czym dzieci do 14. roku życia nie będą wliczane do tego limitu.

Sklepy z materiałami budowlanymi, centra ogrodnicze, szkółki i księgarnie znów będą mogły być otwarte. Wszystkie inne sklepy mogą oferować usługę „click & meet”. Oznacza to, że doradztwo i sprzedaż mogą odbywać się po wcześniejszym ustaleniu terminu. Obowiązują również ograniczenia dostępu: jeden klient na każde 40 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Od poniedziałku w Hesji nastąpią również zmiany w obostrzeniach dotyczących sportu rekreacyjnego i amatorskiego. Wkrótce w tym celu będzie mogło się spotkać maksymalnie pięć osób z dwóch gospodarstw domowych. Dzieci i młodzież poniżej 14. roku życia będą mogły uprawiać sport na świeżym powietrzu również w większych grupach, publiczne obiekty sportowe pozostaną otwarte.

Od poniedziałku mogą również zostać otwarte studia fitness w ścisłym reżimie sanitarnym (jedna osoba na 40 metrów kwadratowych powierzchni). Przed przybyciem na trening należy umówić się na określoną godzinę.

Otwarcie klubów fitness i sklepów zgodnie z zasadą „click & meet” jest możliwe w przypadku gdy liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni nie przekracza 100. Obecnie wskaźnik zachorowalności dla Hesji wynosi 68.

Muzea, zamki, miejsca pamięci, ogrody zoologiczne i botaniczne mogą być otwarte, przy czym konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu wizyty.

Usługi związane z pielęgnacją ciała mogą być oferowane na ściśle określonych warunkach. Obejmują one uprzednie umawianie terminów wizyt i gromadzenie danych kontaktowych. Jeśli nie jest możliwe noszenie maski przez cały czas trwania zabiegu, należy przedłożyć aktualny wynik szybkiego testu na koronawirusa lub wykonać go samodzielnie na miejscu.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Po otwarciu salonów fryzjerskich i centrów ogrodniczych, również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w najbliższy poniedziałek zakończy się okres przymusowego zamknięcia sklepów. Od 8 marca będą one mogły być ponownie otwarte dla zarejestrowanych klientów. Liczba osób, które będą mogły naraz wejść do środka, zależy od powierzchni sklepu.

W regionach, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie niższa niż 50, możliwe są dalej idące poluzowania obostrzeń, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Pod pewnymi warunkami będą mogły być również ponownie otwierane muzea. W powiatach, w których w ciągu tygodnia odnotowanych zostanie ponad 100 zakażeń koronawirusem na 100.000 mieszkańców, nie może być jednak mowy o takim złagodzeniu przepisów, podkreśliła premier Manuela Schwesig.

Ponadto, poluzowane zostaną surowe restrykcje dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w prywatnych spotkaniach. Będzie mogło brać w nich udział do pięciu osób z dwóch rodzin oraz dodatkowo dzieci do 14. roku życia.

W piątek odbędzie się specjalne posiedzenie parlamentu krajowego w Schwerinie, na którym zostanie przedyskutowana realizacja postanowień środowego spotkania na szczycie, po którym nastąpi aktualizacja obecnie obowiązującego rozporządzenia.

Od kilku dni liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Meklemburgii-Pomorzu Przednim znów wzrasta. Według danych Instytutu Roberta Kocha, wskaźnik zachorowalności w czwartek nieznacznie przekroczył poziom 70.

Dolna Saksonia

Premier Dolnej Saksonii z zadowoleniem przyjął postanowienia  środowego spotkania na szczycie. Jedocześnie zaznaczył, że trzeba mieć świadomość tego, że luzowanie obostrzeń wymaga większej odpowiedzialności osobistej. Tylko wtedy, gdy wszyscy będą nadal zachowywali się rozważnie i odpowiedzialnie, będzie możliwy stopniowy powrót do normalnego życia.

Od 15 marca klasy od 5 do 7, jak również klasa 12, rozpoczną zajęcia w trybie hybrydowym. Od poniedziałku placówki dziennej opieki nad dziećmi powrócą do regularnej pracy, ale z ograniczeniami. Opieką będą mogły zostać objęte wszystkie dzieci, jednak nie będzie można tworzyć otwartych i mieszanych grup.

Nadrenia Północna-Westfalia

Po sześciu tygodniach nauki zdalnej ponad 800.000 uczniów w Nadrenii Północnej-Westfalii powróciło 22 lutego do szkół. Dotyczy to jednak tylko uczniów szkół podstawowych i specjalnych na poziomie podstawowym, którzy uczą się w trybie hybrydowym, a także uczniów ostatnich klas.

Po miesiącach zamknięcia, klienci będą mogli ponownie robić zakupy w sklepach detalicznych w Nadrenii Północnej-Westfalii, na ściśle określonych warunkach. Od 8 marca będzie można robić zakupy po uprzednim umówieniu terminu. W całym kraju będą mogły również zostać otwarte księgarnie, kwiaciarnie i centra ogrodnicze.

Jednak aby było to możliwe, liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni nie może przekraczać 100. Obecnie średnia dla całego landu to około 64. Sytuacja jest jednak bardzo zróżnicowana w zależności od powiatu.

W Nadrenii Północnej-Westfalii mają być dostępne tzw. oferty zakupów na umówioną godzinę („click & meet”). Oznacza to, że jeden klient na każde 40 metrów kwadratowych powierzchni handlowej będzie mógł dokonać zakupów w określonym czasie po uprzednim zarejestrowaniu się. Na razie nie wiadomo, czy opcja ta będzie dostępna także dla mieszkańców tych powiatów i miast na prawach powiatu, w których wskaźnik zachorowalności przekracza poziom 100, co miałoby zapobiec przemieszczaniu się pomiędzy regionami w celach zakupowych.

Najwcześniej od 22 marca będą mogły zostać otwarte lokale gastronomiczne – przy założeniu, że liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia będzie utrzymywać się w przedziale 50-100 i pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminu.

Od przyszłego tygodnia rząd federalny będzie pokrywał koszt jednego szybkiego testu na koronawirusa tygodniowo dla każdego obywatela. Trwają ustalenia w tej sprawie.

Nadrenia-Palatynat

Nadrenia-Palatynat planuje otwarcie kolejnych sklepów. W poniedziałek księgarnie, muzea, miejsca pamięci i galerie będą mogły być ponownie otwarte pod pewnymi warunkami, ogłosiła w czwartek premier Malu Dreyer (SPD). Ponownie otwarte będą mogły również zostać salony kosmetyczne. Tam gdzie nie można nosić maski, należy przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Zakupy na zamówienie mogą być rozszerzone, do jednego klienta na 40 metró kwadratowych. Na początku tygodnia zostaną nieco złagodzone surowe ograniczenia dotyczące kontaktów prywatnych.

Rząd krajowy Nadrenii-Palatynatu chce ponadto zasięgnąć opinii Związku Handlu Detalicznego, głównych związków komunalnych oraz izb przemysłowo-handlowych w sprawie ponownego otwarcia sklepów. W zależności od regionalnych różnic w częstotliwości występowania zachorowań na koronawirusa, należałoby “rozważyć, jaki krok jest teraz odpowiedni”. Restauracje na świeżym powietrzu będą mogły zostać otwarte od 22 marca, jeśli częstotliwość występowania pozostanie stabilna przez kolejne 14 dni, powiedziała Dreyer. To właśnie zapewnia środowa decyzja rządu federalnego i krajów związkowych, powiedziała.

Jednocześnie, w przypadku wzrostu liczby nowych zakażeń, będzie istniał “hamulec bezpieczeństwa”. Dreyer zapowiedziała to już w środę wieczorem. Wartość ta, zgodnie z decyzją szefów państw i kanclerza, wynosi 100 na 100.000 mieszkańców w przeciągu siedmiu dni. Premier Nadrenii-Palatynatu już przed spotkaniem online opowiedziała się za tą wartością.

Szybkie testy na koronawirusa do samodzielnego użytku nie będą jeszcze dostępne w aptekach w Nadrenii-Palatynacie. Rzecznik prasowy stowarzyszenia aptekarzy powiedział, że zamówienia są już składane. Najpóźniej od początku kwietnia wszyscy mieszkańcy Nadrenii-Palatynatu będą mogli raz w tygodniu poddać się bezpłatnemu testowi na obecność wirusa Corona.

Po trzech miesiącach ograniczonej opieki dziennej, ośrodki opieki dziennej w Nadrenii-Palatynacie mają powrócić do normalnego funkcjonowania 15 marca.

Kraj Saary

Kraj Saary czeka od poniedziałku (8 marca) lekkie złagodzenie lockdownu: zgodnie z decyzjami podjętymi w środę podczas obrad niemieckiego rządu otwarte zostaną księgarnie i kwiaciarnie. Muzea i ogrody zoologiczne również będzie można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji terminu. Ponadto, w sklepach detalicznych będzie można dokonywać zakupów na termin, przy czym na 40 metrów kwadratowych może przypadać jeden klient. “Kraj Saary będzie kierował się decyzjami Konferencji Przewodniczących Ministerstw w kształtowaniu rozporządzenia” – powiedział rzecznik rządu Kraju Saary Alexander Zeyer.

Decyzja w sprawie nowego rozporządzenia koronawirusowego, które wejdzie w życie w Kraju Saary 8 marca, zostanie podjęta jutro, w piątek, powiedział rzecznik.

Surowe ograniczenia dotyczące kontaktów prywatnych zostaną nieco złagodzone na początku tygodnia. Ponownie będą się mogły spotkać dwa gospodarstwa domowe – maksymalnie pięć osób plus dzieci do 14 roku życia. Ponownie dozwolone będzie również uprawianie sportów na świeżym powietrzu z udziałem maksymalnie pięciu osób.

Pierwsze kroki wstępne zostały już podjęte. Od 1 marca salony fryzjerskie zostały ponownie otwarte na ściśle określonych warunkach. Ponadto ponownie możliwe są zakupy w sklepach ogrodniczych z obszarami sprzedaży znajdującymi się na świeżym powietrzu, a także “zakupy na termin” w sklepach, w których mogą uczestniczyć maksymalnie dwie osoby z jednego gospodarstwa domowego.

Od 22 lutego w szkołach podstawowych odbywają się zajęcia na zmianę, a świetlice szkolne wracają do normalnego trybu pracy. Teraz, 8 marca, również klasy 5 i 6 będą się uczyć na przemian w klasie i w domu. Uczniowie klas maturalnych z 2022 roku będą mieli wtedy zajęcia bezpośrednie w szkołach. Począwszy od 15 marca, pozostałe klasy będą podążać wdrażać nauczanie naprzemienne, ogłoszono.

Siedmiodniowa zachorowalność – liczba infekcji na 100 000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni – wyniosła w czwartek w Kraju Saary 66,1, jak podał Instytut Roberta Kocha.

Saksonia

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) skrytykował środowe decyzje konferencji federalno-państwowej. “Uważam, że Niemcy otwierają się zbyt szybko i jednocześnie zbyt daleko” – powiedział w czwartek Kretschmer. Zakażenia nadal rosną mimo blokady, powiedział .W saksońskim rządzie państwowym panowała w tej kwestii jednomyślność.

W całym kraju związkowym mają teraz powstać centra testowe, a samodzielne testy powinny być wkrótce dostępne również w supermarketach.

W Saksonii brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada obecnie za około 30 procent wszystkich zakażeń. “Mutacja stopniowo przejmuje kontrolę” – ostrzegł Kretschmer. “Najgorsze, co może się zdarzyć, to że lekkomyślnie narażamy sukces ostatnich dwóch i pół miesięcy na ryzyko w ciągu kilku tygodni”.

Na Twitterze, Kretschmer dodał: “Wybierzemy w Saksonii drogę, która opiera się na ostrożności i bezpiecznych kontaktach – z obowiązkowymi testami w przypadku otwarć”.

Szkoły średnie w Saksonii mają zostać ponownie otwarte 15 marca. Warunkiem jest jednak, aby liczba zachorowań nie rosła, powiedział w czwartek w Dreźnie saksoński minister edukacji Christian Piwarz (CDU). Przy ponad 100 nowych zakażeniach na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni, krok ten nie będzie możliwy. Otwarciu placówek mają towarzyszyć testy w szkołach.

Saksonia-Anhalt

Już od poniedziałku Saksonii-Anhalt będzie można się spotykać w większym gronie. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło spotkać się z maksymalnie pięcioma członkami drugiego gospodarstwa domowego, jak powiedział w czwartek przewodniczący minister Reiner Haseloff (CDU) po konsultacjach rządowych.

Ponadto, firmy oferujące usługi związane z pielęgnacją ciała, takie jak salony kosmetyczne, studia paznokci i tatuażu, będą mogły zostać ponownie otwarte w poniedziałek. Sprzedawcy będą mogli obsługiwać klientów w sklepie, jeśli wcześniej zostanie umówiony termin. Muzea, miejsca pamięci i wystawy będą mogły ponownie przyjąć publiczność, jeśli bilety zostaną wcześniej zarezerwowane.

Złagodzenie przepisów ma obowiązywać jednolicie w całym kraju związkowym, niezależnie od poziomu zakażeń w poszczególnych regionach – zapowiedział premier. Decydującym czynnikiem jest fakt, że w całym kraju odnotowuje się mniej niż 100 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców i tydzień. W czwartek Instytut Roberta Kocha podał wartość 84,9.

Rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły również “hamulec bezpieczeństwa”: Oznacza to, że obowiązujące obecnie surowe zasady powrócą, gdy tylko limit 100 zachorowań na 100 000 mieszkańców w przeciągu siedmiu dni zostanie przekroczony na dłużej niż trzy dni – na poziomie krajowym, ale także w poszczególnych regionach.

W Saksonii-Anhalt poszczególne powiaty będą musiały zdecydować o dodatkowych ograniczeniach w tym przypadku, powiedział Haseloff. Ostateczne szczegóły są nadal otwarte, ponieważ odpowiednie rozporządzenie koronawirusowe musi jeszcze zostać opracowane. Ma ono obowiązywać od poniedziałku.

W Saksonii-Anhalt niektórzy lekarze rodzinni mogą teraz również szczepić przeciwko wirusowi koronawirusowi. Punkty szczepień mogą wyznaczyć wybrane, zakontraktowane gabinety lekarskie. Gabinety te będą traktowane jak mobilne zespoły szczepień. Oznacza to, że będą one zaopatrywane w szczepionki i sprzęt do szczepień przez punkty szczepień.

Szlezwik-Holsztyn

Od poniedziałku sprzedawcy będą mogli ponownie otworzyć swoje sklepy. W sklepach o powierzchni do 800 metrów kwadratowych obowiązuje limit dziesięciu metrów kwadratowych na klienta. Powyżej tej wielkości obowiązuje limit 20 metrów kwadratowych na klienta.

Szef rządu Daniel Guenther (CDU) wyraził w czwartek wieczorem swoje zadowolenie. Rządy federalne i stanowe uzgodniły “realny plan perspektywiczny” z “realistycznymi krokami wstępnymi”.

Według Instytutu Roberta Kocha w Szlezwiku-Holsztynie w okresie siedmiu ostatnich dni w czwartek rano odnotowano 47,7 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców. Ponadto dziesięć z 15 powiatów i niezależnych miast nadal znajdowało się poniżej granicy 50 przypadków zachorowań.

Zgodnie z umowami federalno-państwowymi od poniedziałku dozwolone są spotkania do pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, nie licząc dzieci do lat 14. Również pary żyjące oddzielnie będą uznawane za jedno gospodarstwo domowe. Obecnie jedno gospodarstwo domowe może spotkać się tylko z jedną osobą; spotkania dwóch par są więc nadal zabronione.

Turyngia

Najpóźniej na początku kwietnia mieszkańcy Turyngii będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w gabinetach lekarzy rodzinnych. Ponadto każdy chętny będzie mógł bezpłatnie poddać się badaniu przynajmniej raz w tygodniu. Ogłosił to w środę późnym wieczorem premier Bodo Ramelow (Partia Lewicy).

W Turyngii mają zostać otwarte tylko księgarnie, sklepy z obuwiem dziecięcym i usługi związane z pielęgnacją ciałą, takie jak gabinety kosmetyczne. W związku z wysoką liczbą zakażeń, otwarcia planowane są tylko w tych trzech obszarach, ogłoszono. W Turyngii siedmiodniowa zachorowalność w czwartek wyniosła 127,5 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia.

Po konsultacjach między rządem federalnym a rządem kraju związkowego podjęte decyzje zostaną włączone do planu stopniowego otwarcia w Turyngii. Nowe rozporządzenie z zasadami koronawirusowymi ma zostać wprowadzone 14 marca i obowiązywać do 30 marca.

Według Ramelowa, kraj związkowy planuje wykorzystać aplikację Luca do śledzenia kontaktów podczas etapów otwarcia. Aplikacja, którą współtworzył Smudo, muzyk zespołu “die Fantastischen Vier”, powinna położyć kres papierkowej robocie z danymi kontaktowymi, np. w gastronomii.

Warunki dla ostrożnego otwarcia również w Turyngii, z jej obecnie jeszcze wysokim wskaźnikiem infekcji, mają zostać umożliwione dzięki ogólnokrajowym testom, jak również większej ilości szczepień. “Doprecyzujemy strategię testowania w Turyngii” – zapowiedział Ramelow. Powiedział, że będzie to obejmowało zwiększenie dostępności badań PCR. Ramelow powiedział, że jest zadowolony, że rząd federalny pokryje koszty testów od 8 marca. W przyszłości testy na koronawirusa mają być dostępne nawet w drogeriach.

Źródło: www.welt.deSource link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles