urządzenie kosmetyczne

Naukowcy z Katowic pracują nad metodą leczenia skutków COVID19


Naukowcy z Katowic pracują nad pionierską metodą leczenia skutków COVID19. Jeśli wykazane zostaną efekty, których spodziewają się eksperci z zespołu badawczego, nowa metoda może się okazać nie do przecenienia w leczeniu tzw. powikłań pocovidowych.

To pionierska metoda leczenia, która ma pomóc płucom zniszczonym przez koronawirusa. Pracują nad nią naukowcy z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Polega ona na wykorzystaniu komórek macierzystych, które pomogą w odbudowie uszkodzonych tkanek.

– My te komórki zawiesimy w kroplówce i podamy do żyły obwodowej. Tą krwią, przepłynie przez prawy przedsionek, prawą komorę, pniem płucnym, który się rozdzieli na tętnice, aż do naczyń tętniczych włosowatych – i tam się mają zatrzymać  – mówi prodziekan Wydziału Nauk Medycznych WST, dr Michał Ekkert.

Zespół, który pracuje nad tą metodą to blisko 30 naukowców. W projekcie biorą udział pacjenci, którzy przeszli COVID19, mają problemy z oddychaniem, a badania wykazały u nich – zwłóknienie płuc.

– Jeżeli by się udało wykazać takie działanie w płucach, jakie obserwujemy w tkankach miękkich; ustępowanie stanów zapalnych, egzemy, zwłóknień, regeneracje tkanek – byłaby to metoda nie do przecenienia – mówi Radiu Piekary chirurg plastyczny, Andrzej Ilków.

Na efekty pracy naukowców z WST w Katowicach musimy jeszcze zaczekać, jednak kierunek badań napawa nadzieją, że znajdą oni nową metodę leczenia pacjentów, którzy ciężko przechorowali COVID19 i zmagają się między innymi ze zwłóknieniem płuc.

← Wróć na stronę główną


Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles