urządzenie kosmetyczne

Czym zajmuje się chirurgia szczękowa? | Jaworznicki Portal Społecznościowy – jaw.pl


REKLAMA

Chirurgia szczękowa to dziedzina zajmująca się diagnozą i leczeniem schorzeń jamy ustnej ‒ w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki. Czym dokładnie zajmuje się wspomniana dziedzina i jakie zabiegi z tego zakresu wykonywane są najczęściej? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Czym jest chirurgia szczękowa?

Chirurgię szczękową określić możemy jako dziedzinę stomatologii, która łączy elementy chirurgii plastycznej, chirurgii stomatologicznej, traumatologii, onkologii oraz medycyny ogólnej. Chirurg szczękowy przeprowadza skomplikowane operacje, zajmuje się niwelowaniem uszkodzeń czaszki w części dolnej lub zgryzu, pomaga pacjentom, którzy ulegli wypadkom. Omawiany specjalista zajmuje się bardziej skomplikowanymi przypadkami niż chirurg stomatologiczny.

Chirurgia szczękowa – zabiegi

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej wykonywane są najczęściej? Wymienić tutaj możemy:

  • Usuwanie wad zgryzu ‒ wady zgryzu takie, jak zgryz
  • otwarty, zwężenie szczęki czy wysunięcie żuchwy kwalifikują się do korekcji operacyjnej.
  • Powstałe w wyniku wypadku zniekształcenia i uszkodzenia twarzy ‒
  • zniekształcenie zgryzu, różnego typu zniekształcenia twarzy, złamania żuchwy bądź kości w obrębie szczęki, które powstały na skutek wypadku bądź pobicia to kolejne problemy wymagające interwencji chirurga szczękowego.
  • Guzki i torbiele w okolicy zatok szczękowych ‒ guz lub torbiel, który znajduje się w trudno dostępnym miejscu bądź w okolicach zatok szczękowych to kolejne kwestie, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. W takim przypadku bardzo często wykonywana jest
  • resekcja wierzchołka zęba. Resekcja wierzchołka zęba polega na nacięciu błony śluzowej i odsłonięciu kości. Następnie przeprowadzane jest usunięcie stanu zapalnego bądź torbieli.
  • Zęby zatrzymane ‒ zdarzają się przypadki, w których ząb nie przebił się przez błonę śluzową, a przestał już rosnąć. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie powodującego ból zęba.

Dental Nobile

Dental Nobile to klinika stomatologiczna zlokalizowana w Piasecznie pod Warszawą, która zapewnia specjalistyczną pomoc pacjentom zmagającym się z różnego typu dolegliwościami i chorobami. W klinice można uzyskać pomoc stomatologów, stomatologów dziecięcych, chirurga stomatologicznego, implantologa i innych specjalistów.

Podsumowanie

Chirurgia szczękowa to dziedzina łącząca elementy chirurgii plastycznej, chirurgii stomatologicznej, traumatologii, onkologii oraz medycyny ogólnej. Chirurg szczękowy zajmuje się między innymi usuwaniem wad zgryzu, zniekształceniami i uszkodzeniami twarzy powstałymi w wypadkach bójkach, guzkami i torbielami w okolicy zatok szczękowych, usuwaniem zębów zatrzymanych.

– REKLAMA –

Zewnętrzne linki

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles