urządzenie kosmetyczne

Retinol – co to jest, jak działa? Wszystko co powinniście wiedzieć o tym fenomenalnym składniku kosmetyków. Zapytałyśmy dermatologa


Retinol – niezależnie od tego, czy zmagacie się z trądzikiem, przebarwieniami czy zmarszczkami, ten kosmetyczny cud będzie receptą na wszystko! Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki z retinolem? Czy są przeciwwskazania do ich stosowania? Jak ich używać? Na wszystkie te pytania odpowiada dermatolog, dr n. med. Ewa Chlebus.

Jeśli spośród wszystkich składników kosmetyków mielibyśmy wybrać jeden, który naprawdę działa, i który powinien być stosowany w codziennej pielęgnacji twarzy, bez wahania wskazalibyśmy na niego – retinol. Nie ma nic lepszego jeśli chodzi o regenerację skóry, a tym samym odmładzanie i walkę z trądzikiem. Trzeba jednak wiedzieć, po jakie kosmetyki z retinolem sięgnąć i jak właściwie ich używać. A ponieważ wokół tego tematu narosło wiele mitów i legend, postanowiliśmy porozmawiać z dermatologiem. Nasze wątpliwości rozwiała dr n. med. Ewa Chlebus, której autorski krem z retinolem robi na rynku absolutną furorę. Na czym polega jego fenomen (i innych produktów z tym składnikiem)? Nie trzymamy was dłużej w niepewności.

Retinol to prawdziwy kosmetyczny cud – witamina A w czystej postaci, która stymuluje komórki do odnowy i sprawia, że skóra wolniej się starzeje. Organizm potrafi wytwarzać ją sam, dzięki diecie bogatej w beta-karoten, jednak wraz z wiekiem staje się to coraz trudniejsze. Nie bez znaczenia jest także szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Stąd pomysł, by retinol dostarczać organizmowi w kosmetykach. Można go stosować od 20 roku życia, po 30-stce – jest zalecany. Dlaczego? Zawrotna kariera retinolu ma solidne podstawy w nauce – próżno szukać konkurenta, który byłby równie dogłębnie przebadany. „Według bazy naukowej Cochrane retinol jest niekwestionowanym liderem w nieinwazyjnym odmładzaniu skóry” – mówi dr Chlebus – ona sama badania nad tą substancją prowadzi od ponad 20 lat. 

Jak działa retinol? Przede wszystkim sprawia, że skóra zaczyna się łuszczyć, i w efekcie się regeneruje – stare, obumarłe komórki zastępowane są nowymi, młodymi, dzięki czemu cera staje się gładka i promienna. Ale to nie wszystko: retinol dociera głębiej – pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która działa jako łącznik między naskórkiem, a skórą właściwą. Po kilku miesiącach można zaobserwować często przywoływany w reklamach efekt – skóra jest bardziej zwarta, gęsta, a po przebarwieniach czy bliznach po trądziku nie ma śladu. Jak to możliwe? Po pierwsze, zredukowana zostaje ilość melaniny. Po drugie, organizm dostaje sygnał, by wytworzyć nowe naczynia krwionośne, a więc tym samym skóra zyskuje ekstra zastrzyk tlenu. Drobne zmarszczki zostają wypchnięte od środka, a odzyskanej gładkości skóry towarzyszy jej piękny, równy koloryt. Retinol to także sekretna broń przeciw pryszczom, także w przypadku trądziku osób dorosłych. 

„Tak naprawdę to jest jedyna substancja, która działa” – podkreśla dr Ewa Chlebus. I tłumaczy, że retinoidy mogą być stosowane doustnie albo miejscowo. Terapia tymi pierwszymi musi odbywać się pod okiem dermatologa – doustne retinoidy mają bowiem działanie teratogenne (powodują wady płodu, co zostało stwierdzone). Nie mogą być więc przyjmowane przez kobiety w ciąży (lub te, które ciążę planują). Z retinoidami stosowanymi miejscowo, sytuacja wygląda nieco inaczej. Bo choć w Europie obowiązuje stanowisko, że nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, nie potwierdzono badaniami, że mogą być szkodliwe i w wielu krajach na świecie są powszechnie wykorzystywane. Wystarczy wspomnieć klinikę dr Fernandeza w RPA, w której kremami z retinoidami smaruje się brzuchy przyszłych matek, by zapobiec rozstępom. 

Jeśli po kremy z retinolem sięgamy nie walcząc z trądzikiem, lecz by się odmłodzić przeciwskazaniem do ich stosowania jest chora skóra – czerwona, swędząca czy przesuszona. W ciągu pierwszego miesiąca będzie bowiem jeszcze bardziej sucha i swędząca” – mówi dr Chlebus. „Retinoidy chcą naprawić zniszczone komórki naskórka, a każe podrażnienie czy uczulenie to jego nieprawidłowy stan” – tłumaczy, dopowiadając, że to właśnie dlatego skóra się łuszczy i początkowo wygląda gorzej. To jednak normalne. Z tego samego powodu stężenie kwasu retinowego w kosmetykach nie może być zbyt duże (Unia dopuszcza 0,03%). 

Co jeszcze warto wiedzieć? Produkty z retinolem występują w nieprzezroczystych opakowaniach, bo pod wpływem słońca traci on swoje właściwości. Z tego samego powodu nigdy nie aplikujemy go na dzień! Utlenia się i traci swoją moc. Największym wyzwaniem jest więc opracowanie odpowiedniej formuły kosmetyku z retinolem. „Chodzi o to, by nie doprowadzać do utleniania retinoidów w obrębie składników kosmetyku” – tłumaczy dr Chlebus, której udało się sprostać wyzwaniu. A także zminimalizować ilość wody i konserwantów. Stworzony przez nią krem – terapia z retinolem na noc – jest już więc kultowy. Teraz wiecie dlaczego. 






Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles