urządzenie kosmetyczne

Teleporady w POZ miały być wdrażane kroczek po kroczku. I przyszedł marzec


Podstawowa opieka zdrowotna w czasie pandemii miała najniższy wskaźnik redukcji wykonanych świadczeń. W marcu 2019 r. było to blisko 13,8 mln porad udzielonych, natomiast w 2020 r. ta liczba spadła do 13,3 mln – poinformował prezes NFZ, Adam Niedzielski.

Uczestnicy sesji poświęconej podstawowej opiece zdrowotnej, która odbyła się 10 czerwca w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online podkreślali, jak ważną rolę w okresie ”zamrożenia” systemu ochrony zdrowia odegrała POZ.

Dr Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego mówił wprost: podstawowa opieka zdrowotna uratowała w tym trudnym okresie cały system. Zbawiennym dla funkcjonowania POZ, jak mówił dr Krajewski, było powszechne zastosowanie teleporad, które bardzo szybko zostały zaakceptowane przez pacjentów.

Fala pacjentów w ramach teleporady

Z porównania ilości porad udzielonych przez lekarzy podstawowej opieki w marcu 2019 i 2020 roku – jakie zrobiło Porozumienie Zielonogórskie – wynika, że była to podobna liczba. Tyle że w ubiegłym roku były to porady udzielane osobiście, w tym roku – zdalnie.

– Cały ciężar, który powstał w wyniku tego, że pacjenci nie mogli konsultować się ze specjalistami, w mniejszym stopniu byli przyjmowani w szpitalach, przejęliśmy my. Można nawet powiedzieć, że dzięki temu, że POZ przyjmował pacjentów, nie pozostawił ich samych sobie, chorzy bardzo szybko zrozumieli, że drzwi poradni mogą być zamknięte, ale nie przed nimi a przed koronawirusem. Jeśli była konieczna wizyta osobista, to była ona wcześniej konsultowana z lekarzem i ten przyjmował pacjenta z odpowiednim zabezpieczeniem w środki ochrony indywidualnej – zapewnia Jacek Krajewski.

– Dzięki temu, że POZ bardzo szybko, bardzo elastycznie dostosował się do sytuacji fala pacjentów, którzy w krótkim czasie pozostała bez opieki, uzyskała ją w POZ poprzez teleporady, e-recepty, e-zaświadczeń. Uważam, że podstawowa opieka zdrowotna uratowała ten system – podsumował prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Koronawirus wziął nas z zaskoczenia

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka podkreślała w trakcie sesji, że epidemia była dla wszystkich zaskoczeniem. Okazało się, że przygotowywane od wielu lat plany zabezpieczenia się na wypadek takiego zagrożenia były niewystarczające i pokazały, że nie jesteśmy przygotowani do epidemii.

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles