urządzenie kosmetyczne

Jakie obostrzenia od 27 marca? Przypominamy, co się zmienia


W sobotę (27 marca) w całym kraju wchodzą w życie nowe obostrzenia epidemiczne, a dotychczasowe ograniczenia zostają przedłużone. Zmiany dotyczą handlu, usług, zgromadzeń czy żłobków i przedszkoli.

  • Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • Obowiązują nowe limity osób w handlu i miejscach kultu
  • Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowe obostrzenia będą obowiązywać do 9 kwietnia

W tym czasie obowiązuje zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 mkw.

Nie pójdziemy do fryzjera i kosmetyczki

Wprowadzono też zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu. W piątek gabinety kosmetyczne i fryzjerskie przeżywały oblężenie. W niektórych klienci byli przyjmowani do godziny 23.

Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności. Pozostałe zasady bezpieczeństwa zostały przedłużone.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Także obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).

Zamknięte wciąż są teatry, kina, muzea i galerie sztuki, tak jak i siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny, solaria.

Sklepy, targi i kościoły z limitami, zakaz “udziału w zgromadzeniach”

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 mkw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 mkw. w sklepach powyżej 100 mkw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 mkw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Premier Mateusz Morawiecki apelował w tym tygodniu, by tam, gdzie to możliwe przejść na pracę zdalną. Zapowiedział jednocześnie, że cała administracja publiczna “wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe”, zostanie na najbliższe dwa tygodnie wysłana na pracę zdalną.

W nowym rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii (opublikowanym w czwartek w Dzienniku Ustaw) zabrania się również “udziału w zgromadzeniach”.

Wcześniej obowiązywał tylko zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 5 osób, które musiały zachowywać między sobą dystans 1,5 metra, a także 100 metrów od innego zgromadzenia.

Nauka tylko zdalnie, rodzice dostaną zasiłek

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Z kolei od poniedziałku (29 marca) zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został przedłużony do 11 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles