urządzenie kosmetyczne

Najwięcej morderstw w kraju fiordów od 7 lat. W połowie przypadków narzędziem zbrodni był nóżW latach 2011–2020 92 proc. ofiar zabójstw w kraju fiordów miało powyżej 18 lat, 16 proc. powyżej 60 lat, natomiast 8 proc. ofiar było w wieku poniżej 18 lat.
adobe stock/ licencja standardowa

W 2020 roku z czyjejś ręki w Norwegii straciło życie 31 osób. Taka liczba zgonów w 28 odnotowanych w zeszłym roku przypadkach morderstw to najtragiczniejszy wynik od 7 lat, podaje najnowszy raport Norweskiej Policji Kryminalnej (Kripos).

Większość morderstw w Norwegii ma miejsce w domach prywatnych i w przewadze przypadków istnieje związek między sprawcą a ofiarą. W 2020 rok spośród 31 zabójstw 16 dotyczyło mężczyzn, a 15 kobiet. W połowie przypadków jako narzędzie zbrodni użyto noża.Według raportu trzy przypadki badanych przez policję morderstw były podwójne.

Ofiary i sprawcy to często rodzice i dzieci

Jak podają statystyki Kripos, w ciągu ostatniej dekady w Norwegii 29 rodziców zostało zabitych przez syna lub córkę, z czego dziewięć morderstw miało miejsce w 2019 i 2020 roku. 19 ofiar to matki sprawców, a dziesięciu ojcowie. Najczęściej to synowie odbierają życie matce – w okresie minionych dziesięciu lat 23 napastnikami byli synowie, a czterema córki. W dwunastu przypadkach sąd ocenił sprawcę jako niepoczytalnego.


Kastracja i zabrany paszport za pedofilię, 50 lat za zabójstwo: Partia Postępu domaga się reformy prawa karnego

W latach 2011–2020 92 proc. ofiar zabójstw w kraju fiordów miało powyżej 18 lat, 16 proc. powyżej 60 lat, natomiast 8 proc. ofiar było w wieku poniżej 18 lat. Z 24 dzieci zabitych w tym okresie 13 to dziewczęta, zaś 11 chłopcy. Połowa tych dzieci urodziła się w innym kraju. 13 z nich życie odebrali rodzice lub prawni opiekunowie.  Czwórka sprawców po dokonaniu zbrodni popełniła samobójstwo. Według najnowszego raportu Norweskiej Policji Kryminalnej w 2020 roku 94 proc. ofiar miało powyżej 18 lat, a dwie ofiary to rodzeństwo w wieku poniżej dziesięciu lat.

Mimo wszystko optymistyczny trend

Ubiegły rok rzeczywiście przyniósł najwięcej zgonów w wyniku zabójstwa od 7 lat, jednak w skali trzech ostatnich dekad, bo właśnie 30 lat wstecz sięgają statystyki prowadzone przez Kripos, w kraju fiordów daje się zauważyć malejący trend, jeśli chodzi o liczbę morderstw rocznie. Norweska Policja Kryminalna zaznacza, że w porównaniu z sąsiednimi krajami w Norwegii liczba ofiar śmiertelnych pozostaje statystycznie niska.

Reklama

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles