urządzenie kosmetyczne

Szczepionka na covid-19 nie zabiła pacjentów domu opieki: oświadczenie norweskiego rząduSeniorzy przebywający w domach spokojnej starości i domach opieki są traktowani priorytetowo w przypadku szczepionki covid-19 w Norwegii.
adobe stock/ licencja standardowa

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) stwierdza, że zgony zaszczepionych pacjentów domów opieki społecznej w Norwegii nie oznaczają związku przyczynowego między szczepieniem na covid-19 a śmiercią, głosi rządowy komunikat z 21 stycznia. 

Norweska Agencja Leków informowała w styczniu, że odnotowano 23 przypadki śmierci wśród zaszczepionych osób starszych w domach opieki. Zgony nastąpiły w ciągu tygodnia po przyjęciu dawki.

Byli starzy i schorowani

Seniorzy przebywający w domach spokojnej starości i domach opieki są traktowani priorytetowo w przypadku szczepionki covid-19 w Norwegii. Większość zaszczepionych to osoby starsze, często z ciężkimi chorobami zasadniczymi.

Średnio co tydzień w norweskich domach opieki umiera ponad 300 osób starszych.

FHI i Agencja Leków wciąż prowadzą badania w kierunku wpływu szczepionki na stan pacjenta i analizują przypadki śmierci wśród zaszczepionych seniorów. Instytucje nie mogą wykluczyć, że powszechne działania niepożądane występujące po szczepionce na koronawirusa mogły doprowadzić do cięższego przebiegu u niektórych pacjentów. Norweskie władze ds. zdrowia ściśle monitorują również skutki uboczne szczepionek na covid-19 w innych krajach.

– Zgłaszane zgony dotyczą starszych, bardzo słabych pacjentów i rezydentów domów opieki w końcowej fazie życia. Wielu z nich cierpi na poważne schorzenia. Nie daje to powodów do obaw o bezpieczeństwo szczepionki – powiedział cytowany w komunikacie rządowym minister zdrowia Bent Høie.


Skutki uboczne szczepionki na koronawirusa niebezpieczne dla najciężej chorych seniorów: służba zdrowia bada pierwsze przypadki śmierci

Skutki uboczne można zgłosić

W Norwegii pracownicy służby zdrowia i opinia publiczna mogą zgłaszać podejrzewane skutki uboczne drogą elektroniczną. Społeczeństwo może również przesyłać powiadomienia za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej poświęconej zdrowiu helsenorge.no.

Zgłoszenia podejrzewanych skutków ubocznych po szczepieniu na koronawirusa przetwarza Instytut Zdrowia Publicznego we współpracy z Regionalnymi Centrami Informacji Medycznej i Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii. Minister Høie podkreślił, że próg zgłaszania skutków ubocznych w Norwegii jest niski.

Reklama

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles