urządzenie kosmetyczne

Blisko 21000 zakażeń. W Małopolsce zmarło aż 48 osób, wyłącznie z powodu COVID: 29. USA: pogarsza się sytuacja epidemiczna


20:30

USA
Mimo szybkiego tempa szczepień pod koniec marca w USA rośnie liczba wykrywanych dziennie przypadków koronawirusa, a także hospitalizacji i ofiar śmiertelnych Covid-19. Eksperci ostrzegają przed kolejną falą zakażeń. 

Radość z rosnącego tempa szczepień przyćmiewa w USA niepokój powodowany wzrostem liczby diagnozowanych przypadków SARS-CoV-2.
Swoje obawy wyraża m.in. szefowa amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) doktor Rochelle Walensky, która ostrzega przed “zbliżającym się nieszczęściem”. Trend w rozprzestrzenianiu się pandemii w Stanach Zjednoczonych porównała z sytuacją w Europie sprzed kilku tygodni.
Do dalszego zachowania czujności wzywa prezydent USA Joe Biden. 

“Nasza praca jest daleka od zakończenia. Wojna przeciwko Covid-19 nie została zakończona. To jest śmiertelnie poważne” – deklarował w poniedziałek prezydent.
Po ponad roku pandemii sytuacja epidemiologiczna w Stanach Zjednoczonych wciąż nie jest opanowana. W marcu w USA na Covid-19 umiera regularnie ponad tysiąc osób dziennie; kraj przekroczył próg 550 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa – najwięcej spośród wszystkich państw świata.
Wzrosty wykrywanych zakażeń nadeszły w chwili, gdy kraj jest o krok do powrotu do normalności, a urzędnicy w całym kraju ścigają się, aby zdobyć jak najwięcej szczepionek przeciwko Covid-19 – zauważa portal CNN. 

Liczby szczepień szybko rosną – tylko w piątek, sobotę i niedzielę w USA wykonano ponad 10 milionów zastrzyków. Do tej pory około 28,6 proc. Amerykanów otrzymało co najmniej jedna dawkę szczepionki; około 15,8 proc. obywateli jest już uodpornionych na zakażenie.
Eksperci wzywają jednak Amerykanów, by nie podchodzili lekkomyślnie do rygorów bezpieczeństwa. Mimo to lokalne i stanowe władze często decydują się na łagodzenie restrykcji, w tym znoszenie obowiązku noszenia maseczek. To jest jednak – jak wskazują epidemiolodzy – niebezpieczne w trakcie “przerwy wiosennej”, gdy tłumy wypełniają plaże i popularne miejsca turystyczne, a na lotniskach panuje zwiększony ruch.

O odpowiedzialność apeluje doktor Ashish Jha, dyrektor Global Health Institute na Uniwersytecie Harvarda. “Wciąż jest wielu bezbronnych ludzi. Wielu ludzi zachoruje i umrze niepotrzebnie, gdy jesteśmy tak blisko mety” – powiedział Jha stacji CNN. 

16:07

Dzisiejsza konferencja prasowa wojewody małopolskiego Łukasza Kmity na temat sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce:

16:06

POLSKA
W związku z nowymi obostrzeniami, rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej będą wydłużone – zadeklarował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu był pytany w czasie konferencji prasowej, czy w związku z nowymi obostrzeniami, wydłużone zostaną rozwiązania zawarte w tarczach antykryzysowych.
Mateusz Morawiecki zadeklarował, że tak będzie. Podkreślił, że dla ok. 54 branż kontynuacja obostrzeń oznacza “znaczący ubytek przychodów i niemożność lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej”. “W takim przypadku będzie również na miesiąc kwiecień zaprezentowana tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS jak również jednorazowe bezzwrotne dotacje” – przekazał premier.
Będzie także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych.

10:59

POLSKA
O kolejnych potwierdzonych 20 870 przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło także kolejnych 461 osób. 

Tydzień temu, we wtorek 23 marca, badania potwierdziły 16 741 przypadków zakażenia koronawirusem. MZ informowało wtedy o śmierci 396 chorych. Z kolei dwa tygodnie temu, we wtorek 16 marca, resort poinformował o 14 396 nowych przypadkach i 372 zgonach.

Najwięcej dziennych zakażeń do tej pory zanotowano w piątek 26 marca – 35 143 przypadków. W czwartek, dzień wcześniej, wykryto 34 151 zakażeń, a w środę 29 978.
Najwięcej zgonów w epidemii przyniósł 25 listopada ub.r. Tego dnia MZ przekazało informację o 674 zmarłych z powodu COVID-19.

10:33

POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 26
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 1,97
Liczba przypadków śmiertelnych: 1:
– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 1
– wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób objętych kwarantanną 459
Liczba wykonanych testów: 117
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 29 

10:32

MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 1655
Liczba przypadków śmiertelnych: 48:
– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 19
– wyłącznie z powodu COVID: 29
Liczba osób na kwarantannie: 38755
Liczba wykonanych testów: 5560
– w tym z wynikiem pozytywnym: 1781
Powiększ do

10:31

POLSKA
Mamy 20 870 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: 

– mazowieckiego (3572), 

– śląskiego (2812), 

– dolnośląskiego (2110), 

– wielkopolskiego (1892), 

– małopolskiego (1655), 

– łódzkiego (1290), 

– kujawsko-pomorskiego (1181), 

– lubelskiego (1010), 

– pomorskiego (989), 

– podkarpackiego (919), 

– warmińsko-mazurskiego (786), 

– zachodniopomorskiego (728), 

– świętokrzyskiego (551), 

– lubuskiego (397), 

– podlaskiego (349), 

– opolskiego (325). 

304 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Z powodu #COVID19 zmarło 100 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 361 osób.  

Liczba zakażonych koronawirusem: 2 288 826/52 392 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). 

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów. 

08:58

POLSKA
Obostrzenia w obecnym zakresie mogą zostać z nami dłużej niż do 9 kwietnia – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, po świętach zapadnie decyzja ws. uruchomienia żłobków i przedszkoli. 

W sobotę w całym kraju w życie weszły nowe obostrzenia epidemiczne; zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto wprowadzono też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia. 

Rzecznik rządu w rozmowie z TVP1 podkreślał, że “obostrzenia w ogóle zostaną z nami na dłuższy czas, kwestia jest ich zakresu”. Przyznał, że decyzją, która zapadnie po świętach Wielkiej Nocy będzie kwestia m.in. dotycząca ponownego uruchomienia żłobków i przedszkoli.
“Nie wykluczam, że obostrzenia nawet w tym zakresie, co teraz, mogą z nami zostać dłużej niż do 9 kwietnia” – powiedział Müller i dodał, że jest to zależne od dynamiki zachorowań i zachowania obywateli w okresie przedświątecznym i tuż po Wielkanocy. 

08:40

Raport ekspertów WHO o genezie Covid-19 jako najbardziej prawdopodobną wskaże tezę o przeniesieniu się koronawirusa na ludzi z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia, np. kota – podała we wtorek agencja AFP. 

Raport ma w praktyce odrzucić teorię o wycieku z laboratorium.
Jak podaje francuska agencja, która dotarła do dokumentu przed jego prezentacją zaplanowaną na wtorek o godz. 16, eksperci rekomendują kontynuację badań nad trzema najbardziej ich zdaniem prawdopodobnymi tezami, wśród których nie ma tej o ucieczce wirusa z laboratorium.
Najbardziej prawdopodobna teza dotyczy przeniesieniu się SARS-CoV-2 na ludzi z naturalnego rezerwuaru zwierzęcego (najprawdopodobniej nietoperzy) za pośrednictwem jeszcze jednego nosiciela zwierzęcego. 

Głównymi “podejrzanymi” są tu: kot domowy, królik, norka, łuskowiec (pangolin) lub ryjonos piżmowy.
Badacze WHO nie wykluczają jednak również teorii o bezpośrednim przejściu wirusa od nietoperzy – ta teza jest określana mianem “możliwej lub prawdopodobnej” – a także faworyzowanej przez Pekin teorii o transmisji wirusa za pośrednictwem mrożonego mięsa, która została uznana za “możliwą”.
Jednocześnie teoria o wydostaniu się SARS-CoV-2 z laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii została oceniona jako “skrajnie nieprawdopodobna”.

Pełny raport podsumowujący wizytę ekspertów WHO w Chinach w styczniu i lutym ma zostać zaprezentowany podczas konferencji prasowej w Genewie o godz. 16. W poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że “wszystkie teorie są na stole” i powinny zostać dokładnie zbadane.
W konferencji prasowej uczestniczyć będzie również szef Rady Europejskiej Charles Michel, który przedstawił pomysł międzynarodowego traktatu przeciwpandemicznego, popartego dotąd przez 23 państwa i WHO.

08:14

Kontrole sanitarne, które trwają od lutego na granicach z Czechami i ze Słowacją, od wtorku będą też prowadzone na pozostałych lądowych granicach Polski stanowiących wewnętrzne granice UE, czyli z Niemcami i z Litwą. Wjeżdżających do Polski weryfikować będą patrole.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem wszyscy podróżujący do Polski, każdego rodzaju transportem, podlegać będą obowiązkowej kwarantannie. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni m.in. negatywny test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Test nie zwolni z kwarantanny podróżujących z kraju spoza strefy Schengen, w którym go wykonają.

Dotychczas na kwarantannę kierowano osoby przekraczające polską granicę stanowiącą granicę zewnętrzną UE oraz przekraczające granicę wewnętrzną UE podróżujące transportem zbiorowym.

Zasady te zaostrzono w końcu lutego na granicy z Czechami i ze Słowacją. Wprowadzono tam kontrolę sanitarną, w ramach której patrole m.in. Straży Granicznej sprawdzały, czy przekraczający granicę, również indywidualnym transportem i pieszo, mają test. Dla Polaków i mieszkających w Polsce cudzoziemców test był podstawą do zwolnienia z kwarantanny, dla pozostałych – posiadanie go było obowiązkowe. W miesiąc skontrolowano tak prawie 80 tysięcy osób.

Od wtorku podobne kontrole sanitarne będą prowadzone na wszystkich granicach Polski stanowiących wewnętrzną granicę UE, również na granicy z Niemcami i z Litwą. Jak tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller podczas poniedziałkowego briefingu, po wprowadzonych rozporządzeniem zmianach nie zostanie tam przywrócona standardowa kontrola graniczna. Tymczasowo przywrócono ją rok temu, na początku pandemii.

“Natomiast będą na tych granicach patrole, które będą sprawdzały, czy osoby przekraczające te granice spełniają wymogi, które zostały przedstawione, czyli czy posiadają aktualne badania. Jeżeli nie posiadają – w tej sytuacji będzie również weryfikacja i wpisanie do systemu, jeżeli chodzi o kwarantannę” – wskazał minister. “Osoby, które przekraczają granicę z krajami Unii Europejskiej, jeżeli przekroczyły tę granicę, automatycznie objęte są kwarantanną i powinny zgłosić się do sanepidu w celu jej odbycia” – dodał. 

Müller w poniedziałek tłumaczył też, że wyjątki od obowiązkowej kwarantanny przewidziane dla przyjezdnych z Czech i ze Słowacji będą utrzymane również w przypadku pozostałych granic wewnętrznych. Kwarantannie po przekroczeniu granicy nadal nie będą zatem podlegać m.in. pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, studenci i wielu innych. 

Z obowiązkowej kwarantanny wyłączone zostaną również osoby zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy. (PAP)

08:14

We wtorek przywódcy 23 krajów i Światowa Organizacja Zdrowia poparli pomysł stworzenia międzynarodowego traktatu, który pomógłby światu poradzić sobie z przyszłymi zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak pandemia koronawirusa, która obecnie pustoszy świat.

Pomysł takiego traktatu, który zapewniłby powszechny i sprawiedliwy dostęp do szczepionek, leków i diagnostyki pandemii, przedstawił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na szczycie G20 w listopadzie ubiegłego roku.

We wtorek uzyskał on formalne poparcie przywódców Fidżi, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rwandy, Kenii, Francji, Niemiec, Grecji, Korei, Chile, Kostaryki, Albanii, RPA, Trynidadu i Tobago, Holandii, Tunezji, Senegal, Hiszpania, Norwegia, Serbia, Indonezja, Ukraina i WHO.

„Będą inne pandemie i inne poważne katastrofy zdrowotne. Żaden pojedynczy rząd czy wielostronna agencja nie poradzi sobie w pojedynkę z tym zagrożeniem” – napisali przywódcy we wspólnej deklaracji. „Uważamy, że narody powinny wspólnie pracować nad nowym międzynarodowym traktatem dotyczącym gotowości i reagowania na pandemię” – stwierdzili.

Ich zdaniem głównym celem takiego traktatu byłoby wzmocnienie odporności świata na przyszłe pandemie poprzez lepsze systemy ostrzegania, wymianę danych, badania oraz produkcję i dystrybucję szczepionek, leków, diagnostyki i sprzętu ochrony osobistej.

Traktat stanowiłby również, że zdrowie ludzi, zwierząt i planety jest ze sobą powiązane i powinno prowadzić do wspólnej odpowiedzialności, przejrzystości i współpracy na całym świecie.

„Jesteśmy przekonani, że jako przywódcy narodów i instytucji międzynarodowych jesteśmy odpowiedzialni za to, aby świat wyciągnął wnioski z pandemii COVID-19” – napisali przywódcy 23 państw i Światowej Organizacji Zdrowia.(PAP)

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles