urządzenie kosmetyczne

Będziemy otwierać stałą siedzibę Europejskiej Szkoły Okulistyki w Lublinie – Polskie Radio Lublin


Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lugano i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie obchodzą 10-lecie swojej współpracy. Szwajcarska placówka jest w dziedzinie okulistyki jedną z najbardziej prestiżowych.

– To już 10 lat intensywnej wymiany i współpracy – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To bardzo prestiżowa instytucja znana na całym świecie. Dzięki temu również nasz lubelski ośrodek został lepiej poznany w zasadzie na wszystkich kontynentach. Od 4 lat również organizowane są kursy i kongresy w Lublinie oraz w Warszawie – dodaje.

Na czym polega współpraca? – Tutaj bardzo duży nacisk jest postawiony na szkolenie praktyczne oparte między innymi o symulacje, ćwiczenia manualne na symulatorach, sztucznych gałkach ocznych – tłumaczy prof. Rejdak. – W tej chwili mamy takie trenażery. Lekarz zasiada do mikroskopu i ma pole operacyjne w zasadzie imitujące całkowicie rzeczywistość. Dzięki temu może szkolić się w poszczególnych manewrach i częściach operacji. Dlatego też później jest przygotowany do tego, żeby zasiąść do pierwszej swojej operacji u pacjenta i w zasadzie przeprowadzić ją w całości bezpiecznie – dodaje.

Ćwiczenia są przeprowadzane w centrum symulacji w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. – Serię szkoleń już przeprowadziliśmy – opowiada prof. Rejdak. – W tej chwili jest nowa formuła. Dzięki patronatowi i akceptacji rektora. Będziemy otwierać taką stałą siedzibę Europejskiej Szkoły Okulistyki w Lublinie. Będą to kursy w zasadzie comiesięczne. Nawet 2-3 razy na miesiąc. Przeprowadzane dla lekarzy z całego świata. Zdarzało się, że przyjeżdżali do nas lekarze z Oksfordu czy Stanów Zjednoczonych. To nie jest dla nas już żadna nowość. Będziemy rozszerzać tą działalność na takie dziedziny, jak chirurgia plastyczna. Temu będzie patronował pan prorektor Karol Tores. To dyrektor Centrum Symulacji Medycznych w Lublinie – dodaje.

– Wielkie podziękowania również dla prezydenta Krzysztofa Żuka i władz, które uhonorowały prof. Giuseppe Guarnaccia zaszczytnym tytułem honorowego obywatela miasta – podkreśla prof. Rejdak. – Uroczyste przyznanie tego tytułu odbędzie się w poniedziałek (05.10) – dodaje.

Wieloletnie relacje pomiędzy dwoma instytucjami wykroczyły już daleko poza płaszczyznę naukową i teoretyczną.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY

WB / opr. PaW

Na zdjęciu od lewej: prof. Giuseppe Guarnaccia, prof. Robert Rejdak / fot. nadesłaneSource link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles