urządzenie kosmetyczne

czym rni si od kaszakw i jak si ich pozby?


Co zrobić, aby odzyskać gładką skórę i zapomnieć o prosakach? Podstawą ich leczenia jest trafna diagnoza. 

Prosaki na twarzy – czym są i jak wyglądają? 

Twarde grudki wokół oczu i w innych rejonach twarzy, których nie przykryje makija, to właśnie prosaki. Krostek tych nie da się wycisnąć i lepiej nawet nie próbować tego robić, by nie dołożyć sobie kolejnych problemów. Newralgiczne położenie sprawia, że czasami próby usunięcia prosaków nie podejmują się nawet dermatolodzy. Prosaki na twarzy często mylnie nazywa się kaszakami, tymczasem jest to zupełnie inny problem. Czym się różnią?

Prosaki a kaszaki – podstawowe różnice:

Na pierwszy rzut oka te dwa schorzenia dermatologiczne są bardzo podobne. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, najlepiej w dobrym oświetleniu oraz przy użyciu lusterka powiększającego, można dostrzec pewne różnice: 

  • Prosaki i kaszaki różni przede wszystkim rozmiar. Prosaki są mniejsze.
  • Kształtem oraz wyglądem prosaki przypominają bardziej brodawki. Kaszaki można porównać do ropnych krost.
  • Prosaki wyróżnia także jednolita struktura oraz występowanie w grupach – po kilka, kilkanaście sztuk na wybranym obszarze twarzy.

Prosaki – to nie tylko okolice oczu, gdzie jeszcze mogą się pojawić?

Miejsce występowania zmienia się wraz z wiekiem:

  • U noworodków te małe kulki najczęściej można zauważyć na twarzy, skórze głowy oraz tułowiu.
  • Starsze dzieci oraz osoby dorosłe mają prosaki najczęściej na twarzy w okolicy oczu, nosa oraz w okolicach intymnych.

Prosaki na twarzy – przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania tych twardych grudek jest proces rogowacenia mieszków włosowych, a to skutkuje zatkaniem gruczołu łojowego. Następnie pod skórą gromadzi się sebum, które z czasem zmienia się w twarde krostki.

Prosaki – rodzaje i co mogą oznaczać 

  • Krosty wokół oczu, na czole oraz w miejscach intymnych to prosaki pierwotne. Zazwyczaj znikają same, ale są dosyć uciążliwe ze względu na towarzyszący im ból.
  • Powierzchniowe uszkodzenie skóry skutkuje powstaniem prosaków wtórnych.
  • Zaburzenia genetyczne, toczeń rumieniowaty czy liszaj mogą być bezpośrednią przyczyną występowania prosaków wysiewanych, które w dużych ilościach pojawiają się na powiekach, policzkach, tułowiu lub szczęce.

Jak pozbyć się prosaków? – zapobieganie

Odpowiednia pielgnacja skóry może pomóc zapobiegać powstawaniu prosaków. Dokładny demakijaż, unikanie grubych warstw makijażu oraz tłustych kremw na noc pomoże unikać takich problemów ze skórą.

Prosaki, jeśli już się pojawią, można zwalczyć kremem złuszczającym oraz peelingiem. Kwas glikolowy i ten na bazie migdałów powinny sobie z nimi poradzić. Dla widocznego efektu krem złuszczający powinno się stosować przez co najmniej trzy miesiące. Jednorazowa pielęgnacja w przypadku prosaków na pewno nie zda egzaminu. Skutecznym sposobem na prosaki może być też olejek herbaciany.

Najbardziej rekomendowane są zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologa. Prosaki można zamrozić, postawić na zabieg mikrodermabrazji lub peeling chemiczny głęboko oczyszczający. Wszystkie wspomniane wyżej zabiegi należy wykonać wczesną wiosną lub na jesie. Silne słońce oraz zbyt niska temperatura sprzyja przebarwieniom i dodatkowym uszkodzeniom skóry twarzy. 

Zobacz wideo
Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles