urządzenie kosmetyczne

Czy botoks rzeczywiście leczy TMJ


Według amerykańskich danych nawet co dziesiąty dorosły pacjent może cierpieć z powodu bólu spowodowanego dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli tradycyjne metody terapii są nieskuteczne, to czy warto sięgać po toksynę botulinową?

Według badania, którego wyniki zostały opublikowane przez Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, blisko 30 proc. pacjentów, którzy skorzystali z terapii botoksem odczuło ulgę, efekt utrzymywał się przez ponad 10 tygodni.

– Jak udowodniliśmy  w naszej pracy w niektórych przypadkach ból powodowany dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego nie ustępuje pod wpływem tradycyjnego leczenia fizykoterapią, lekami, stosowania aparatów ortodontycznych. W takiej sytuacji toksyna botulinowa może być także metodą terapii – przekonuje autor badania dr Shehryar Khawaja, przeprowadzonego w Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Do tej pory istniały sprzeczne wyniki na temat skuteczności botoksu w leczeniu mięśni narządu żucia. Stąd kolejna próba sprawdzenia czy rzeczywiście można go stosować w leczeniu TMJ. 

Obserwacja dotyczyła 116 pacjentów z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, którzy otrzymali co najmniej dwa zastrzyki po 100 jednostek toksyny botulinowej w ciągu 12 tygodni. Większość pacjentów w tej grupie cierpiała z powodu bólu przez ponad 5 lat.

Dwa cykle leczenia były w ocenie autorów badania potrzebne do oszacowania bezpieczeństwa i skuteczności terapii. Pierwsza dawka mogła nie powodować pełnej odpowiedzi fizjologicznej, gdyż skuteczność zastrzyku może ujawniać się w ciągu 2-6 miesięcy. 

W badanej grupie co trzeci pacjent odczuwał znaczną ulgę w bólu, która utrzymywała się przez ponad 10 tygodni. Umiarkowane zmniejszenie dolegliwości, utrzymujące się przez blisko 9 tygodni, zgłosiło 40 proc. badanych, zaś pozostała grupa (29, 6 proc.) nie odczuła działania botoksu lub efekty były bardzo słabe i trwały nieco dłużej niż jeden tydzień.  

Wśród pacjentów biorących udział w badaniu ponad 16 proc. zgłaszało co najmniej jeden rodzaj skutku ubocznego, który pojawiał się po iniekcji. Co zaskakujące, w grupie odczuwającej największą ulgę, skutki uboczne (zmniejszenie mięśni żuciowych) także występowały najczęściej (30,3 proc.). 

Wyniki badania wskazują, że skuteczność terapii botoksem jest statystycznie powiązana z istniejącym przerostem mięśni, ograniczonym zakresem ruchów, stosowaniem opioidów przeciwbólowych i środków znieczulenia miejscowego. 

– Toksyna botulinowa nie jest terapią, po którą lekarz sięga na początku leczenia, jednak gdy pozostałe-  tańsze tradycyjne metody nie skutkują, można zastosować botoks, z dużym prawdopodobieństwem, że zadziała, komentuje dr Khawaja.

 Czytaj także: Wszczepiono protezę stawu skroniowo-żuchwowego z wykorzystaniem techniki 3D
Narząd żucia coraz słabszy

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles