urządzenie kosmetyczne

Czy powinniśmy znieść obostrzenia dla niektórych województw?


Województwo pomorskie powoli staje się "zieloną wyspą" na polskiej mapie zakażeń koronawirusem. Może więc dzieci będą mogły wrócić do szkół i przedszkoli?


Województwo pomorskie powoli staje się “zieloną wyspą” na polskiej mapie zakażeń koronawirusem. Może więc dzieci będą mogły wrócić do szkół i przedszkoli?


fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Województwo pomorskie radzi sobie z pandemią coraz lepiej, przyznał to m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy możemy liczyć na złagodzenie obostrzeń? Przypomnijmy, że wprowadzone ostatnio obowiązują do najbliższego piątku, 9 kwietnia.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najnowsze dane pokazujące skalę zakażeń w Polsce i na Pomorzu (Koronawirus raport. 6.04.2021), nie wynikają z tego, że coraz lepiej radzimy sobie z pandemią koronawirusa i kolejny raz “wygrywamy” z trzecią falą.

W święta – podobnie jak w weekendy – znacznie mniej osób zgłaszało się na testy, a i raportowanie ze szpitali jest w tym okresie ograniczone. Także w zakresie statystyk śmiertelności.

Mimo to, obserwując dane z mijających dni, można być ostrożnym optymistą.

Wprawdzie przed świętami widzieliśmy wyniki na poziomie przekraczającym 30 tys. zakażonych w skali kraju, ale Pomorze wypada na tym tle coraz lepiej. Podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu województwo regularnie było w polskiej czołówce, to obecnie jest u nas lepiej niż w innych częściach kraju.

Ranking, w którym każdy chciałby być ostatni

Pomijając weekend, w którym były święta wielkanocne, liczba zakażeń prezentuje się następująco:

  • sobota, 3 kwietnia (zakażeni z piątku): 2018 na Pomorzu, w tym 950 w Trójmieście i 6. miejsce w Polsce;
  • piątek, 2 kwietnia (zakażeni z czwartku): 1335 na Pomorzu, w tym 451 w Trójmieście, 8. miejsce w Polsce;
  • czwartek, 1 kwietnia (zakażeni ze środy): 1873 na Pomorzu, w tym 655 w Trójmieście, 7. miejsce w Polsce;
  • środa, 31 marca (zakażeni z wtorku): 1433 na Pomorzu, w tym 539 w Trójmieście, 8. miejsce w Polsce;
  • wtorek, 30 marca (zakażeni z poniedziałku): 989 na Pomorzu, w tym 407 w Trójmieście, 9. miejsce w Polsce.

Ewidentnie widać więc, że po tym, gdy byliśmy w czołówce zakażeń, spadamy w rankingu, w którym każdy chciałby być na ostatnim miejscu.

Z czego to wynika?

Odpowiedzi jest kilka: więcej zakażonych na początku pandemii, to więcej osób z naturalną odpornością, które teraz po prostu (w większości) nie chorują.

Trudna sytuacja na Pomorzu sprawiła też, że wcześniej niż w pozostałych województwach wprowadzono u nas większe obostrzenia: zamknięto baseny, szkoły dla klas I-III, nieczynni byli fryzjerzy, gabinety kosmetyczne etc.

Widać więc, że większy lockdown przyniósł efekt.

W poniedziałek, 5 kwietnia, minister zdrowia prezentował dane pokazujące największy spadek zakażeń w tych województwach, gdzie ostrzejszy niż gdzie indziej lockdown trwa od kilku tygodniu. W tym gronie jest również Pomorze.


W poniedziałek, 5 kwietnia, minister zdrowia prezentował dane pokazujące największy spadek zakażeń w tych województwach, gdzie ostrzejszy niż gdzie indziej lockdown trwa od kilku tygodniu. W tym gronie jest również Pomorze.

– Cztery województwa, które w pierwszej kolejności zostały poddane działaniu obostrzeń, mają teraz największy spadek tygodniowej liczby zakażeń – przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czas na luzowanie obostrzeń?

W Trójmieście zaszczepiono już ok. 20 proc. mieszkańców. Jeśli dodamy do tego tych, którzy już przechorowali Covid-19, można założyć, że ok. połowa populacji ma już przeciwciała.


W Trójmieście zaszczepiono już ok. 20 proc. mieszkańców. Jeśli dodamy do tego tych, którzy już przechorowali Covid-19, można założyć, że ok. połowa populacji ma już przeciwciała.


graf. Trojmiasto.pl

Skoro Pomorze radzi sobie coraz lepiej, a wcześniej było “ukarane” większymi obostrzeniami, to może teraz jest dobry czas na “nagrodę” i rezygnację z części obostrzeń?

Trzeba do tego rosnącej liczby szczepień.

6 kwietnia 2021 r. liczba osób zaszczepionych na Pomorzu wynosi 296 625 (z czego 141 309 osób otrzymało drugą dawkę).

Liczba osób zaszczepionych w Trójmieście wynosi 156 449 (z czego 74 683 otrzymało drugą dawkę). W samym Trójmieście przynajmniej częściowo zaszczepionych jest więc ok. 20 proc.
populacji.

I są to osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Dodajmy do tego tych, którzy chorobę już przeszli, więc śmiało można założyć, że ok. połowy dorosłych przed COVID-19 jest już chronionych.

Nikt nie mówi, że oznacza to możliwość rezygnacji ze wszystkich obostrzeń. Ale skoro Pomorze radzi sobie coraz lepiej, a wcześniej było “ukarane” większymi obostrzeniami, to może teraz jest dobry czas na “nagrodę” i rezygnację z części obostrzeń?

Rodzice z pewnością odetchnęliby, gdyby najmłodsze dzieci mogły wrócić do przedszkoli i szkół. Potencjalne zagrożenie wirusem na basenach, w siłowniach czy salonach kosmetycznych i fryzjerskich (których część i tak przecież działa w podziemiu, oferując “szkolenia”) też nie jest kluczowe, podobnie jak w sklepach budowlanych czy butikach w centrach handlowych. Zapewne niewiele osób miałoby pretensje, że muszą nadal odwiedzać je w maseczkach…Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles