urządzenie kosmetyczne

Czym jeździli gorzowianie w latach 50. i 60.? Co za motocykle! Co za auta! Furmanki też się zdarzały


Dziś auto czy motocykl to na ulicy żadna sensacja. Jednak w latach 50. i 60. własny środek lokomocji był powodem do dumy. I miało go niewielu. Nawet rower był dobrem luksusowym.

Widać to doskonale na zdjęciach Gorzowa sprzed lat, które zrobił ponad pół wieku temu Kurt Mazur. Ulice w centrum, które dziś są pełne samochodów, wydają się być opustoszałe. I tylko raz na jakiś czas przejeżdża nimi samochód albo motocykl. Widać też rowery, a nawet… furmanki. Popularnym środkiem przemieszczania się były wtedy tramwaje, autobusy, a także… łódź Pawła Zacharka. Sami zobaczcie, jak to wyglądało!

Przypomnijmy: Kurt Mazur urodził się 5 sierpnia 1941 r. we Lwowie. Do Gorzowa przyjechał w 1945 r. z ojcem Eugeniuszem. Niedługo potem zaczął robić miastu zdjęcia. Wykonał setki fotografii. Dziś są one absolutnie bezcenne z kronikarskiego punktu widzenia. Pokazują miasto, jego mieszkańców, codzienność, wyjątkowe momenty.
K. Mazur bezpłatnie przekazał całą kolekcję GL. Zdjęcia prezentujemy na łamach gazety od lat – przy różnych okazjach.

K. Mazur w Gorzowie mieszkał do 1963 r. Wtedy właśnie – jak czytamy na stronie Muzeum Lubuskiego – wyjechał z rodziną do Heidelbergu, gdzie skończył studia medyczne. W 1971 roku zamieszkał w Stuttgarcie i pracował tam jako chirurg plastyczny. Od 2006 r. jest na zasłużonej emeryturze.

TAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁO NASZE MIASTO

WideoSource link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles