urządzenie kosmetyczne

stłumić ogniska mutacji covid-19. Sytuację komplikują opóźnienia w szczepieniachMinister zdrowia uważa, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej Norwegia opanuje rozprzestrzenianie się mutacji.
flickr.com/Statsministerens kontor/ Eirin Larsen, SMK/ CC BY-NC 2.0

Minister zdrowia Bent Høie poinformował, że narodowy program szczepień na koronawirusa opóźni się o ok. dwa miesiące z powodu problemów z produkcją szczepionki AstraZeneca. Mimo wszystko szef resortu uważa, że Norwegia ma szansę opanować rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnej mutacji wirusa SARS-CoV-2.

– Uważamy, że nadal możliwe jest opanowanie transmisji mutacji koronawirusa – powiedział Bent Høie 26 stycznia podczas konferencji prasowej. Szef resortu dodał jednak, że mowa jest o zatrzymaniu rozprzestrzeniania się infekcji, bowiem mutacji całkowicie wyeliminować się już nie da.

Do niedzieli decyzja

Høie poinformował, że do niedzieli rząd zdecyduje, które restrykcje wprowadzone w 25 gminach w części kraju będzie można poluzować i czy będzie to w ogóle możliwe. Najbardziej surowe środki kontroli zakażeń obowiązują obecnie w dziesięciu gminach, w tym Oslo i Nordre Follo, gdzie wykryto pierwsze przypadki brytyjskiej mutacji – szef resortu zdrowia określił ten obszar jako Ring 1. Kolejne 15 gmin, w których obowiązują restrykcje to Ring 2. W ciągu kilku dni ma zapaść decyzja, czy w Ring 1 i Ring 2 zostanie przedłużony lockdown.


Więcej: Kolejne gminy na cenzurowanym: nowe obostrzenia w 15 miejscowościach

Musimy zachować kontrolę nad rozprzestrzenianiem się infekcji. Jednak przy rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwej odmiany ogólne obostrzenia krajowe i lokalne będą prawdopodobnie musiały być bardziej rygorystyczne niż te, do których byliśmy do tej pory przyzwyczajeni w Norwegii. Ważne jest, aby opóźnić możliwość rozprzestrzenienia się bardziej zaraźliwej odmiany, gdy jesteśmy w trakcie szczepienia populacji.
~Bent Høie

Opóźnienia w szczepieniach

Szef resortu zdrowia poinformował także, że o jeden lub dwa miesiące opóźni się narodowy program szczepień – wszystko przez problemy z produkcją szczepionki AstraZeneca, o czym informował wcześniej Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Norwegia miała w lutym otrzymać ok. 1,2 mln dawek tej szczepionki, jednak FHI spodziewa się, że do kraju fiordów dotrze zaledwie 200 tys. dawek. – Nasz cel, jakim jest zaszczepienie dużej części dorosłej populacji do lata, oddala się – powiedział Høie. Dodał jednak, że mimo wystąpienia mutacji covid-19 w Norwegii obecnie widoczna jest tendencja spadkowa infekcji. 

Zgodnie ze stanem na 25 stycznia w Norwegii pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa przyjęło ponad 78 tys. osób.

Opanować mutację

W zeszłym tygodniu w Nordre Follo wykryto pierwsze przypadki zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa. Sytuacja epidemiczna w gminie obecnie się pogarsza, bowiem spośród 250 pozytywnych testów na wirusa SARS-CoV-2 65 zawierało cząsteczki właśnie tej odmiany. Lokalne władze nadal nie wiedzą, gdzie leży źródło rozprzestrzeniania się infekcji. 


Więcej: Brytyjska odmiana koronawirusa w zamkniętych gminach: 65 wykrytych przypadków w Nordre Follo

Reklama

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles