urządzenie kosmetyczne

Fryzjerstwo to sztuka. Uczennica z Biłgoraja najlepsza w Polsce – Polskie Radio Lublin


Angelika Serwin uczennica 3 klasy Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju wygrała 1. Ogólnopolski Konkurs Fryzjerski.

Zadaniem uczestników było przygotowanie nie tylko fryzury. Jury oceniało całą stylizację, łącznie z makijażem i strojem.

– Przygotowanie stylizacji zajęło mi ponad 7 godzin – mówi zwyciężczyni, uczennica technikum fryzjerskiego Angelika Serwin. – Fryzura była awangardowa, asymetryczna. Po prawej stronie na szczycie głowy został wykonany kwiat. To wszystko było tyłem przeciągnięte z plecionek i gładko wyczesanych pasm. Fryzura została stworzona w 80 procentach z samych plecionek. Są one bardzo podobne do warkoczy, tylko wykonane z dużo większej ilości pasm. Plecionki zostały zrobione tak z włosów naturalnych, jak i też z doczepów. Doczepy mieliśmy w kolorze różowym. Do tego zostały dopasowane makijaż i sukienka. Makijaż był w odcieniach różu, a sukienka w kolorze różowo-niebiesko-czarnym, aby to wszystko współgrało – opowiada.

– Konkurs „Fryzjer Artysta” odbył się po raz pierwszy. Z powodu pandemii – w formie online. Celem konkursu było rozbudzenie i pogłębienie zamiłowań do zawodu, wykazanie się umiejętnościami praktycznymi w warunkach zbliżonych do tych z pracy zawodowej oraz prezentacja nowoczesnych technik fryzjerskich – tłumaczy Ewa Blacha, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Fryzjerskim.

– Jak usłyszałam o konkursie, od razu pomyślałam o dość trudnych fryzurach, bo lubię sobie podnosić poprzeczkę. Wybrałam fryzurę z plecionek. Konkursy są po to, żeby sprawdzić swoje umiejętności – dodaje Angelika Serwin.

– Warto brać udział w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Młodzież ma wtedy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, sprawdzenia się w sytuacjach stresowych, ale również zaprezentowania czegoś, czym się pasjonuje – twierdzi Ewa Blacha.

– Rolą szkoły jest przygotowanie ucznia do tego, żeby był nie tylko rzemieślnikiem, ale i by był fachowcem w swojej dziedzinie – stwierdza Adam Balicki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. – Jeżeli ktoś jest specjalistą, jest w stanie znaleźć dobrą, satysfakcjonującą pracę, która będzie mu dawała radość, ale też możliwość godnego zarobku. Jeżeli mówimy o zawodzie fryzjera,  bardzo wiele jego elementów jest związanych z kosmetologią, wizażem. W tej chwili klient nie oczekuje tylko, że usiądzie na fotelu, zostanie ostrzyżony, ale chce również doradztwa, jaka fryzura pasuje do kształtu głowy. Tutaj bardzo ważne jest wsparcie informatyczne, którym też nasza szkoła dysponuje. Za pomocą programów komputerowych na tablecie można wskazać projekt fryzury przez zeskanowanie twarzy. Rynek stawia coraz większe wymagania. To już nie jest tylko operowanie nożyczkami – dodaje.

– Fryzjerstwo dla mnie i dla moich koleżanek jest pasją. Mamy bardzo dużą satysfakcję, kiedy ktoś docenia naszą pracę. Fryzjerstwo postrzegam jako sztukę – mówi Angelika Serwin.

Do ścisłego finału konkursu „Fryzjer artysta” weszły także dwie inne uczennice biłgorajskiej placówki: Kamila Bździuch i Gabriela Czerwonka.

TsF / WT

Fot. TsF / ZSZiO – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju FBSource link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles