urządzenie kosmetyczne

Wraca sprawa kas fiskalnych online w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych


Samorządy zawodowe lekarzy, adwokatów i radców prawnych chcą przełożenia terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online.

  • Między innymi Naczelna Izba Lekarska chce przesunięcia o pół roku wprowadzenia kas fiskalnych online
  • W piśmie do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej samorządy niektóre zawodowe wskazują na skutki wywołane epidemią, w tym na spadek przychodów
  • Poniesienie jednorazowego wydatku w kwocie około 2 tys. zł w tak trudnym okresie dla wielu firm może stać się niemożliwe

Prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpili do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej o ponowne rozważenie możliwości przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online o sześć miesięcy. Uzasadniają to m.in. trwającą pandemią – podaje portal Prawo.pl.

Nie pierwsza taka interwencja

Serwis przypomina, że 1 lipca br. mija termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. – Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotyczy m.in. adwokatów, radców prawnych i lekarzy. Raz już termin był przesuwany rozporządzeniem z 10 czerwca 2020 roku.

Decyzja ta związana była ze stanem epidemii, a szczególnie z utrudnieniami w działalności gospodarczej w zakresie usług: fryzjerskich; kosmetycznych i kosmetologicznych; budowlanych; w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów; prawniczych; związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wylicza Prawo.pl.

Wzrost wydatków i ryzyka zakażenia

Portal przypomina, ze w lutym br. część adwokatów uważała, że pewnym rozwiązaniem mogłoby być przesunięcie obowiązku kas online na styczeń 2022 r. Obecnie prezesi samorządów zawodowych, tym Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślają, że skutki wywołane epidemią nadal są odczuwane, a przejawia się to głównie w ograniczeniu przychodów, przy jednoczesnym wzroście kosztów działalności, np. w zakresie wydatków na środki chroniące przed zakażeniem koronawirusem.

– W takich realiach i przy jednoczesnym ponownym wzroście ryzyka zakażenia, poniesienie wydatku związanego z zakupem nowego urządzenia rejestrującego staje się obciążeniem, w szczególności dla małych firm, których w reprezentowanych przez nasze samorządy branżach jest znacząca większość. Dla tych firm poniesienie jednorazowego wydatku w kwocie około 2 tys. złotych w tak trudnym okresie może stać się niemożliwe, a wtedy, aby nie naruszać prawa, mogą rozważyć zakończenie działalności gospodarczej – piszą autorzy pisma skierowanego do Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Więcej: prawo.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles