urządzenie kosmetyczne

Tarcza antykryzysowa 9.0. Jakie zmiany od 4 maja?


Po majówce przedsiębiorcy, których biznes został zamrożony decyzją rządu, będą mogli liczyć na zastrzyk gotówki. Co zmieni się w tarczy antykryzysowej?

 1. Zwolnienie  z ZUS
 2. Pięciokrotne postojowe
 3. Dla kogo tarcza 9.0? Nowe kody PKD

Tarcza antykryzysowa w nowej odsłonie. 4 maja 2021 roku w całości w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, kto i na jakie wsparcie będzie mógł liczyć. W grę wchodzi postojowe i zwolnienie ze składek.

Zwolnienie  z ZUS

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. O kim dokładnie mowa?

Nowelizacja rozporządzenia pomocowego przewiduje przedłużenie wsparcia dla 46 rodzajów działalności gospodarczej ujętych według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które już wcześniej były objęte obostrzeniami. W nowym rozporządzeniu wskazano też na kilkanaście nowych kodów. Łącznie pomoc trafi do firm, które odznaczają się przynajmniej jednym z ponad 60 kodów PKD.

Zobacz także

rząd otworzy ogródki piwne?

Szczepienia w małych firmach. Wyciekły plany rządu. Kto zostanie zaszczepiony

Oprócz dotychczasowych branż, pomoc otrzymają m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane oraz prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych, w tym sprzedaż sprzętu elektronicznego i sportowego.

Po zmianie przepisów, przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwolnienie z ZUS za marzec i kwiecień bieżącego roku. Wniosek do ZUS trzeba będzie złożyć od 4 maja 2021 r.  najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. Dokumenty rozliczeniowe za okres, których dotyczy zwolnienie, trzeba będzie złożyć do 30 czerwca.

Pięciokrotne postojowe

Nowe rozporządzenie oznacza także  zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z ze wskazanych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie pięć razy. Przypomnijmy, że świadczenie to wynosi 2080 zł.

Zobacz także

rząd otworzy ogródki piwne?

Jarosław Gowin

Pozostałe elementy nowej, dziewiątej już odsłony tarczy, wchodzą w życie już 26 kwietnia. Mowa m.in. o dopłatach do pensji pracowników (pomoc w wysokości 2 tysięcy złotych na osobę). Chodzi o świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez 3 miesiące i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego odprowadzane są składki ZUS.

Przed majówką w życie wchodzą także przepisy wznawiające pobór mikrodotacji. Przedsiębiorcy znów mogą ubiegać się o 5 tys. złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.

Dla kogo tarcza 9.0? Nowe kody PKD

17 dodatkowych kodów PKD, które otrzymają wsparcie: 

 • 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski
 • 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
 • 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
 • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne
 • 96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

RadioZET.plSource link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles