urządzenie kosmetyczne

Wskaźnik reprodukcji koronawirusa najwyższy od roku. Alarmująca tendencja w Oslo i VikenPrawdopodobnie w Oslo wskaźnik R wynosi aktualnie 1,54.
stock.adobe.com/licencja standardowa

Współczynnik reprodukcji koronawirusa w Norwegii wzrósł w ostatnim czasie do 1,33, podaje tygodniowy raport Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) z 10 marca. Zgodnie z danymi to najwyższy poziom wskaźnika R w kraju fiordów od marca 2020.

W 9 tygodniu roku (1-7 marca) zarejestrowano 3 960 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza wzrost o 96 proc. w stosunku do liczby infekcji odnotowanej dwa tygodnie wcześniej.

Największy wzrost infekcji − w porównaniu z ostatnim tygodniem lutego odpowiednio o 15, 32 i 162 proc. − zarejestrowano w okręgach Oslo, Viken, Vestfold i Telemark. Prawdopodobnie w Oslo wskaźnik R wynosi aktualnie 1,54, a w Vestfold i Telemark 1,44. Wzrostowy trend obserwuje się jeszcze w Agder, Troms og Finnmark oraz Trøndelag, natomiast malejący w dwóch okręgach: Innlandet i Vestland.

Więcej testów, wyższy wskaźnik?

Współczynnik reprodukcji wirusa (R) informuje o szacunkowej liczbie osób, które może zarazić chory na covid-19. Jeśli wartość R jest wyższa niż 1, to znak, że epidemia się rozwija. Wskaźnik na poziomie 1,33 można zatem interpretować tak, że 100 osób zarażonych koronawirusem przekaże wirusa 133 innym osobom.


Jedna dawka szczepionki wystarczy ozdrowieńcom? FHI bada odporność Norwegów, którzy już przeszli covid-19

Współczynnik R pomagają obliczyć takie dane, jak ilość wykonanych testów, które wskażą na obecność koronawirusa, jak również liczba osób hospitalizowanych z powodu covid-19 i zgonów. Jak tłumaczy FHI, wzrost liczby zarejestrowanych ostatnio w Norwegii przypadków infekcji jest częściowo spowodowany większą częstotliwością wykonywania testów. W zeszłym tygodniu poddało się im 155 146 mieszkańców kraju fiordów.

Reklama

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles