urządzenie kosmetyczne

Czy kosmetyczki i fryzjerzy zostaną otwarci?


  • Branża beauty, czyli salony kosmetyczne i fryzjerskie decyzją rządu zamknięte są już czwarty tydzień, dziś decyzja co dalej z obostrzeniami
  • 10 miesięcy funkcjonowania salonów pokazało, że świadczenie usług z zakresu beauty było bezpieczne – zaznacza Łenczyński
  • W czwartym tygodniu lockdownu, który miał być dwutygodniowy jest 150 tys. firm. Cierpi na tym 300 tys. fryzjerek i kosmetyczek – podkreśla przedstawiciel branży
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Absurdalne decyzje

Decyzją rządu branża beauty została zamrożona podczas trzeciej fali pandemii do 25 kwietnia. Czy rząd dzisiaj ogłosi powtórne otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych?

– Otwarcie salonów nie tylko da kosmetyczkom i fryzjerkom w całej Polsce pracę, budżetowi wpływy z podatków i składek, ale też wpłynie pozytywnie na to, czego wszyscy potrzebujemy teraz najbardziej – podniesie nasze poczucie własnej wartości – mówi Łenczyński.

– Decyzja o zamknięciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych od samego początku była absurdalna. W ubiegłorocznym lockdownie branża sama opracowała z MRPiT zaostrzony reżim sanitarny i błyskawicznie go wdrożyła- przypomina Łenczyński. Jego zdaniem wprowadzenie zaostrzonych zasad bezpieczeństwa okazało się skuteczne, co pokazało 10 miesięcy funkcjonowania salonów.

– przekonuje.

Spóźnione rekompensaty

Łenczyński zauważa, że po ujęciu sektora beauty w tzw. Tarczy Branżowej, skala usług świadczonych “z potrzeb życiowych” zmalała. – Rekompensaty nadal nie napłynęły. Państwo powinno było wcześniej przygotować plan wsparcia, wnioskowanie powinno zostać uruchomione w dniu lockdownu, a każda poszkodowana branża kolejnego dnia powinna była otrzymać rekompensatę pozwalająca utrzymać firmy i miejsca pracy – ocenił Łenczyński, który w dniu ogłoszenia lockdownu 25 marca br. negocjował z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii zasady wsparcia branży.

Zwrócił uwagę, że pomimo akceptacji przez MRPiT postulatów Beauty Razem, pierwsze wnioski o rekompensaty będzie można składać 26 kwietnia, czyli ponad miesiąc po ogłoszeniu lockdownu.

Cztery tygodnie lockdownu

– Branża nadal nie zna terminu odmrożenia i zabiega, aby nastąpiło ono jak najszybciej – podkreśla lider Beauty Razem.

– ocenia.

Dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl zapewnia, że Blanka Chmurzyńska-Brown także zapewnia, że branża beauty jest przygotowana do obsługi klientów w pandemii. – Salony usług fryzjerskich i kosmetologiczne są bezpieczne – mów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

W ocenie Chmurzyńskiej-Brown branża beauty “jest bardzo dobrze przygotowana do działania w reżimie sanitarnym”. Szefowa związku zwróciła uwagę, że wytyczne dot. funkcjonowania sektora, które zostały przygotowane w ubiegłym roku i wypracowane przez różnorodne organizacje branżowe w tym Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, były bardzo skrupulatne.

– Fryzjerzy i kosmetolodzy bardzo odpowiedzialnie podeszli do ich realizacji i dziś większość salonów jest przystosowana do obsługi klientów w pandemii – podkreśliła.

Według Chmurzyńskiej-Brown po wprowadzeniu zaleceń epidemicznych nie było udokumentowanych informacji o tym, że w tych miejscach dochodzi do zakażeń. – Dlatego nadal uważamy, że salony oferujące usługi fryzjerskie i kosmetologiczne są bezpieczne i mogą szybko zostać otwarte.

Łenczyński natomiast przypomina, że w ubiegłym roku po odmrożeniu sektora, do salonów ustawiły się długie kolejki, a część klientów musiała czekać na usługę nawet 16 dni.

– To pokazało, jak bardzo jesteśmy dla siebie wzajemnie ważni. Ludzie potrzebują nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim lepiej się poczuć. Samopoczucie psychiczne jest dla wszystkich szczególnie istotne – podkreśla i przytacza dane z maja 2020 r., według których zniesienie zakazu funkcjonowania salonów fryzjersko-kosmetycznych było najbardziej oczekiwanym odmrożeniem z wszystkich sektorów gospodarki.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w tym tygodniu, że priorytetem jest przywrócenie edukacji, a w dalszej kolejności odmrażane będą usługi (m.in. branża beauty), handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie. Dzisiaj, tj. w środę 21 kwietnia ogłoszone zostaną dalsze decyzje rządu.Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles