urządzenie kosmetyczne

Blisko 300 terytorialsów składa przysięgę


Zdjęcie: Fot. DWOT/


Sobota, 24 kwietnia 2021 (19:13)

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to nie tylko podniosła uroczystość i słowa Roty. Przysięga wojskowa jest przede wszystkim wyrazem patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

W ten weekend, tj. 24 i 25 kwietnia, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiada blisko 300 ochotników. Staną się żołnierzami Wojska Polskiego. Nowi Terytorialsi zasilą szeregi pięciu brygad Obrony Terytorialnej. Przysięgi w ścisłym reżimie sanitarnym odbywają się w siedmiu lokalizacjach: Morąg, Giżycko, Ciechanów, Pomiechówek, Radom, Słupsk i Zgierz.

Morąg, Giżycko:

24 kwietnia odbyły się dwie uroczystości zaprzysiężenie ochotników do pełnienia służby w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 43 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową na koszarach 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu oraz 28 żołnierzy na koszarach 41 batalionu lekkiej piechoty w Giżycku. Szeregi 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostaną zasilone 71 nowymi żołnierzami, w tym 43 kobietami. Wśród nich znajdują się uczniowie, studenci, nauczyciel, księgowa, pielęgniarka oraz pracownicy administracyjni różnych instytucji państwowych. Średnia ich wieku wynosi 28 lat, a wykształcenie przeważa średnie i wyższe. Na co dzień interesują się motoryzacją, historią, sztukami walki, jeździectwem konnym.
Przysięga wojskowa nowych Terytorialsów odbyła się również na terenie koszar wojskowych 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była to już trzecia przysięga w tym roku. Złożyło ją 41 ochotników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Podczas uroczystości towarzyszyli im bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, którzy równolegle realizowali 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze. Są to rezerwiści, którzy mają już za sobą czy to służbę zasadniczą, zawodową czy przygotowawczą – podał płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.
Kandydaci na terytorialsów pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy powiatu ciechanowskiego, legionowskiego oraz stolicy. Wśród nowych ochotników jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Kolejne powołanie w szeregi mazowieckiej brygady odbędzie się 14 maja.

Pomiechówek, Radom:

Rekordowa liczba nowych żołnierzy zastanie zaprzysiężonych w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ze względu na reżim sanitarny i dużą ilość ochotników, po raz pierwszy w historii 6 Mazowieckiej Brygady OT szkolenie zostało podzielone i odbywa się równolegle w dwóch miejscach: Radomiu i Pomiechówku.
Swoją wojskową służbę rozpoczęło m.in. małżeństwo z powiatu radomskiego i rodzeństwo z powiatu nowodworskiego. Najmłodsza osoba ma 18 lat a najstarsza 51 lat. Wśród ochotników jest m.in. utytułowany zawodnik MMA, rekonstruktor historyczny i były policjant.
Do 111 ochotników, którzy przebywają na szkoleniu podstawowym, 18 kwietnia dołączyła ponad setka nowych osób. To rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a na poligonie będą doskonalić tylko swoje wojskowe rzemiosło.
Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończyło się uroczystym apelem, na którym żołnierze wypowiedzieli słowa roty przysięgi. Uroczystość odbyła się 24 kwietnia w Pomiechówku, zaś  25 kwietnia odbędzie się w Radomiu. Nałożone obostrzenia epidemiczne spowodowały, że również tym razem przysięga będzie zamknięta dla rodzin i gości.

Słupsk:

25 kwietnia słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmią również w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00 w Słupsku. Będzie to druga w tym roku uroczystość organizowana w Słupsku. Przysięgę złoży 15 żołnierzy w tym 3 kobiety. Wśród nich są m.in. pracownica Muzeum Ziemi Puckiej, pielęgniarka czy były zawodowy piłkarz.

Zgierz:

W niedzielę, o godzinie 11:00 w Zgierzu odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przysięgę złoży 42 ochotników w tym 13 kobiet. Wśród przysięgających są uczniowie, studenci, pracownicy MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Łódź), kierowcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, asystent sędziego sądu rejonowego, pracownik Orlenu, rejestratorka medyczna, motorniczy, maszynista, pracownicy ochrony, kosmetyczka, magazynierzy, nauczyciele języka polskiego i niemieckiego oraz opiekun medyczny z domu pomocy społecznej.
 Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles