urządzenie kosmetyczne

Toruń Władze miasta uczciły 250. rocznicę urodzin Samuela Bogumiła…


Władze Torunia uczciły w sobotę 250. rocznicę urodzin pochodzącego z tego miasta wybitnego polskiego językoznawcy Samuela Bogumiła Lindego. Złożono kwiaty pod jego pomnikiem oraz przy tablicy pamiątkowej. Na maj i czerwiec zaplanowano kilka wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą.

Wiązanki kwiatów złożyli prezydent Torunia Michał Zaleski, radny Wojciech Klabun oraz członek kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego prof. Radosław Sioma.

Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy “Słownik języka polskiego”, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14. Urodził się w Toruniu w nieistniejącej już dziś kamienicy na Małych Garbarach.

“Słownik Lindego jest wybitnym dokonaniem leksykografii, o charakterze naukowym, powstającym pod wpływem nowych idei językoznawstwa europejskiego, z uwzględnieniem badań porównawczych, historii języka czy etymologii. Materiałem był przede wszystkim język potoczny” – podkreślił prof. Radosław Sioma z Instytutu Literaturoznawstwa UMK.

Imię wybitnego językoznawcy nadano przyznawanej od 1996 roku Nagrodzie Miast Partnerskich Torunia i Getyngi.

“W Toruniu staramy się pielęgnować pamięć o naszych wybitnych obywatelach i dbać o to, by idee przez nich głoszone wciąż były żywe wśród mieszkańców. Samuel Bogumił Linde uczy nas, jak ważna jest dbałość o mowę ojczystą, nagroda jego imienia zaś promuje tych, którzy w operowaniu słowem osiągnęli mistrzostwo” – wskazał prezydent miasta Michał Zaleski.

Nagrodę im. Lindego otrzymali m.in. Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Günter Grass i Dorota Masłowska.

Z okazji 250. rocznicy urodzin Lindego 15 i 22 maja odbędzie się Historyczny Rajd Rowerowy śladami S.B. Lindego. W maju i czerwcu Galeria Rusz na swoich bilbordach, nośnikach citylight i w pojazdach komunikacji miejskiej przygotuje akcję plastyczną pod hasłem “Słownik Lindego wg Galerii Rusz”. Do rocznicy nawiązywać będzie także 28. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica, który w tym roku odbędzie się pod hasłem “Języki morza”. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ ozk/

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles