urządzenie kosmetyczne

Plan luzowania obostrzeń. W środę poznamy szczegóły


W środę 28 kwietnia minister zdrowia przedstawi szczegółowy plan luzowania obostrzeń na najbliższe tygodnie. Nieoficjalnie mówi się, że rząd chce skończyć z regionalizacją restrykcji, a także, że w pierwszej kolejności zostaną odmrożone te gałęzie gospodarki, które mogą funkcjonować na świeżym powietrzu.

Przypomnijmy, od poniedziałku 26 kwietnia w Polsce obowiązują nowe zasady związane z pandemią koronawirusa. W pięciu województwach, w tym na Dolnym Śląsku, dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone, w pozostałych – otwarte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. 

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi informacjami, w środę 28 kwietnia rząd zaprezentuje harmonogram luzowania obostrzeń na cały maj.

 Przedstawimy szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, ponieważ zakładamy, że sytuacja w poszczególnych regionach, ale też w skali kraju, poprawi się – zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koniec regionalizacji i odmrażanie gospodarki?

Jak donosi RMF FM, tuż po majówce rząd chce skończyć z regionalizacją obostrzeń. Oznaczałoby to, że od 4 maja w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim uruchomione zostałyby lekcje hybrydowe dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Otwarte zostałyby także salony urody i zakłady fryzjerskie.

We wtorek, podczas debaty zorganizowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przedstawił propozycje odnośnie odmrażania gospodarki.

Zaproponowałem, by w odpowiednim reżimie sanitarnym od 4 maja m.in. w pełni otworzyć handel detaliczny, ogródki przy obiektach gastronomicznych, 50% miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi – poinformował Gowin na swoim koncie na Twitterze.

Zdaniem Jarosława Gowina, od 1 czerwca całość działalności gospodarczej powinna zostać uwolniona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Z kolei wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk podkreślała na antenie TVP, że przy odmrażaniu gospodarki w pierwszej kolejności pod uwagę będą brane te gałęzie gospodarki, które mogą funkcjonować na otwartej przestrzeni.

Chodzi m.in. o gastronomię, aktywności fizyczne, ale także branżę eventową: wesela, chrzciny czy komunie – tłumaczyła Olga Semeniuk.

Aktualne zasady bezpieczeństwa

Handel – ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostają zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
 • Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 

 • Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia uczą się w systemie hybrydowym.
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura 

 • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele

 • Pozostają zamknięte do 3 maja.
 • Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport

 • Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
 • Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
 • Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
 • Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles