urządzenie kosmetyczne

AstraZeneca reaguje na pozew KE. Lockdown w Turcji [RAPORT]


3 451 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 22 zmarłych pacjentów z Covid-19 – takie dane za ostatnią dobę podaje Ministerstwo Zdrowia. Od dziś na szczepienie przeciw Covid-19 mogą rejestrować się osoby z roczników 1974 i 1975, czyli mające 47 i 46 lat. Od dziś też w 11 województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą się uczyć w trybie hybrydowym. W pozostałych pięciu województwach nadal zdalnie. I odpowiednio: w 11 spośród 16 województw znowu będą otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. W środę lub czwartek – zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia – poznamy informacje o dalszym luzowaniu obostrzeń. Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw Covid-19. Firma nazwała ten pozew bezpodstawnym. Najważniejsze informacje na temat walki z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie prezentujemy w naszym raporcie dnia. Dane w nim były aktualizowane na bieżąco.

Kazachstan rozpoczął szczepienia przeciwko Covid-19 preparatem QazVac, własnej produkcji – poinformowało ministerstwo zdrowia.

Kazachskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że jako pierwszy szczepionkę otrzymał szef tego resortu Aleksiej Tsoj. Moment przyjęcia przez niego zastrzyku był transmitowany na żywo w telewizji i mediach społecznościowych.

W Kazachstanie szczepią preparatem własnej produkcji

W ciągu ostatniej doby na szpitalne oddziały intensywnej terapii we Francji przyjęto 470 chorych z Covid-19. Liczba pacjentów leczonych na takich oddziałach wzrosła do 6001, przekraczając najwyższą liczbę pacjentów oddziałów intensywnej terapii w czasie II fali pandemii. W szpitalach zmarło 400 chorych.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w ciągu doby u 5 952 osób. Liczba wykrytych od początku epidemii zakażeń wzrosła do 5 503 996. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się do 103 285 – podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Sytuacja epidemiczna w Indiach, gdzie w ostatnim czasie drastycznie rośnie liczba zakażeń kornawirusem, jest “niezwykle poruszająca” – powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zapowiedział wysłanie do tego kraju sprzętu i personelu do walki z epidemią.

WHO wysyła pomoc do Indii

WHO wysyła pomoc do Indii

46 proc. Polaków ciężko znosi pandemię, obostrzenia i kolejne lockdowny i ma już tego dość – wynika z sondażu Kantar Public.

Sondaż: Większość Polaków zadowolona z organizacji programu szczepień

Sondaż: Większość Polaków zadowolona z organizacji programu szczepień

Polaków ubywa. W zeszłym roku – o 115 tysięcy – najszybciej od czasu drugiej wojny światowej. Jesienią zeszłego roku, podobnie jak w tym roku, umierało znacznie więcej Polaków niż wcześniej. Dodatkowo w zeszłym roku urodziło się wyjątkowo mało nowych obywateli. Według GUS jest nas wciąż niewiele ponad 38 mln i ta liczba niewiele się zmienia od 30 lat.

W czasie pandemii umiera najwięcej Polaków od wojny

W czasie pandemii umiera najwięcej Polaków od wojny

Stany Zjednoczone zamierzają wyeksportować w najbliższych miesiącach do innych krajów 60 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19, która w USA nie została jeszcze dopuszczona do użytku – zakomunikował Biały Dom. Nie sprecyzowano, do których krajów miałyby trafić te dawki.

USA chcą wysłać 60 mln szczepionek AstryZeneki do innych krajów

USA chcą wysłać 60 mln szczepionek AstryZeneki do innych krajów

Od północy Czechów zacznie obowiązywać zakaz podróży do Indii. Minister zdrowia Petr Arenberger powiedział po posiedzeniu rządu w poniedziałek, że z tego kraju będą mogli przyjechać tylko Czesi i mieszkający w Czechach rezydenci.

Po wykonaniu ponad 200 milionów zastrzyków w USA spada popyt na szczepienia przeciw Covid-19. To powoduje, że niektóre punkty masowych szczepień zamykają się lub ogłaszają takie plany.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem w całym kraju wprowadzony zostanie pełny lockdown od czwartku do 17 maja. Zawieszona zostanie też nauka stacjonarna w szkołach.

Nowe restrykcje epidemiczne obejmą również m.in. zakaz podróży między miastami. Z nowych ograniczeń wyłączony pozostanie sektor spożywczy i przemysłowy.

Wzrost liczby zakażeń w Turcji zaobserwowano po złagodzeniu przez rząd na początku marca obostrzeń przeciwepidemicznych. 16 kwietnia odnotowano największy dobowy przyrost nowych zakażeń – ponad 63 tys. przypadków. W niedzielę potwierdzono 39 tys. infekcji – podaje Reuters.

Premier Tajlandii, gen. Prayuth Chan-ocha został ukarany grzywną za brak maseczki w czasie jednej z narad. Z powodu rosnącej liczby zakażeń władze Bangkoku zaostrzyły epidemiczne regulacje w stolicy.

Biuro premiera Prayutha Chan-ocha opublikowało rano w mediach społecznościowych fotografię, na której szef rządu siedzi przy stole w czasie narady z grupą ekspertów. Rozmowy toczyły się na temat pozyskania dodatkowych szczepionek przeciwko Covid-19. Na zdjęciu premier jako jedyna osoba ma odsłoniętą twarz.

Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerza program rehabilitacji pocovidowej. Teraz pacjenci, którzy przeszli Covid-19, skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych także w gabinecie fizjoterapii, a nawet w domu – poinformowano w poniedziałek w komunikacie na stronie Funduszu. Pierwsze osoby mają skorzystać z takiej formy wsparcia po majówce.

Rehabilitacja po Covid-19. W gabinecie, ale również w domu

Rehabilitacja po Covid-19. W gabinecie, ale również w domu

Pierwsza grupa polskich sportowców przyjęła w poniedziałek na PGE Narodowym szczepionkę przeciwko Covid-19. Wśród niech część siatkarek i siatkarzy reprezentacji, członków sztabów szkoleniowych drużyn narodowych w tej dyscyplinie oraz kolarze torowi.

W ostatniej kolejce austriackiej ekstraklasy piłkarskiej na trybunach zasiądą kibice – poinformowały władze. Kończąca sezon runda zaplanowana jest na 21-22 maja. Na obiekty zostanie wpuszczonych po 3000 widzów, ale bez udziału fanów gości.

Wszyscy będą musieli mieć założone maseczki, zajmować co drugie miejsce na widowni oraz mieć jeden z trzech dokumentów: negatywny test PCR, dowód szczepienia lub status ozdrowieńca. Więcej szczegółów na razie nie ujawniono.

Brytyjski premier Boris Johnson zaprzeczył prasowym doniesieniom, jakoby kilka miesięcy temu miał powiedzieć, że woli tysiące ciał zmarłych niż wprowadzenie w kraju trzeciego lockdownu. To kolejna w ostatnich dniach ostra krytyka mediów, wymierzona w szefa rządu.

Gazeta “Daily Mail” cytuje anonimowe źródła, które twierdzą, że w październiku, wkrótce po wyrażeniu zgody na drugi lockdown, Johnson powiedział podczas spotkania na Downing Street: “Nigdy więcej pieprzonych blokad – niech ciała piętrzą się w tysiącach”.

Zapytany przez prasę o komentarz do tych doniesień, Johnson powiedział, że z jego ust nie padły takie słowa. Myślę, że najważniejszą rzeczą, której ludzie chcą, to dobra praca rządu i pewność, że lockdown działa zgodnie z założeniem – skomentował.

“Nigdy więcej blokad – niech ciała piętrzą się w tysiącach”. Johnson zaprzecza, że to powiedział

"Nigdy więcej blokad - niech ciała piętrzą się w tysiącach". Johnson zaprzecza, że to powiedział

Wariant koronawirusa z Indii wykryto w Wenecji Euganejskiej – poinformował szef władz regionu Luca Zaia. Wyjaśnił, że zakażeni to dwoje obywateli Indii mieszkający w gminie Bassano del Grappa – ojciec i córka.

Uważam, że do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona – powiedział w poniedziałek w Poznaniu wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że można pomyśleć o otwarciu, w rygorach sanitarnych, np. ogródków restauracyjnych czy o dostępie puli miejsc w hotelach.

Luzowanie obostrzeń. Gowin: Do końca maja cała gospodarka powinna być uwolniona

Luzowanie obostrzeń. Gowin: Do końca maja cała gospodarka powinna być uwolniona

Jeśli decyzje w sprawie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będą ustalone, zakomunikujemy je w środę – zapowiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. To jedno z obostrzeń, które będzie zdejmowane nieco później niż kwestie związane z innymi obostrzeniami – zaznaczył.

Maseczki na zewnątrz dalej obowiązkowe? Odpowiedź rzecznika rządu

Maseczki na zewnątrz dalej obowiązkowe? Odpowiedź rzecznika rządu

Kilka tysięcy osób protestowało w rejonie miasta Valenca, w północnej Portugalii, domagając się natychmiastowego otwarcia granicy z Hiszpanią. Manifestanci próbowali zakłócić wizytę premiera Antonio Costy w tym regionie.

Według zapowiedzi premiera swobodny ruch na granicy z Hiszpanią może zostać przywrócony już w maju. Costa odmówił jednak podania dokładnej daty zniesienia restrykcji, wskazując, że decyzja ta jest uzależniona również od woli władz Hiszpanii.

Do Polski dotarło 1,295 mln dawek szczepionek firmy Pfizer/BioNTech. Preparaty firmy Johnson & Johnson – ok. 100 tys. dawek – pojawią się w piątek, a nie dzisiaj – przekazał PAP  po południu prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Rano także AstraZeneka dostarczyła do naszego kraju 67 tys. dawek swojego preparatu.

Piłkarze reprezentacji Polski przed mistrzostwami Europy zostaną zaszczepieni preparatem Johnson&Johnson – dowiedział się reporter RMF FM Wojciech Marczyk.

Wiemy, jakim preparatem zostaną zaszczepieni polscy piłkarze

Wiemy, jakim preparatem zostaną zaszczepieni polscy piłkarze

Koncern AstraZeneca, który został pozwany przez Komisję Europejską za złamanie kontraktu na dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 do UE, ogłosił w komunikacie, że pozew ten jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić w sądzie.

Komunikat brytyjsko-szwedzkiego koncernu głosi, że w pełni zastosował się on do umowy z KE, a firma liczy na rozwiązanie konfliktu “tak szybko, jak to możliwe”.

W najbliższą środę będą komunikowane decyzje dot. sytuacji epidemicznej i wynikającej z niej decyzji o luzowaniu obostrzeń – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Podana będzie kompleksowa informacja co do sektorów, dat oraz warunków epidemicznych, które muszą być spełnione.

Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw Covid-19.

Komisja rozpoczęła w zeszły piątek postępowanie prawne przeciwko AstraZeneca – powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej. 

AstraZeneca pozwana przez Komisję Europejską

AstraZeneca pozwana przez Komisję Europejską

Przygotowujemy bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj, zostanie on zaprezentowany najprawdopodobniej w środę – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Oprócz edukacji w maju wróci działanie bardzo wielu sektorów i usług – dodał.

W maju dalsze luzowanie obostrzeń. Zapowiedź ministra zdrowia

W maju dalsze luzowanie obostrzeń. Zapowiedź ministra zdrowia

Od 4 maja wycofujemy ograniczenia dotyczące zabiegów planowych – zapowiedział podczas konferencji prasowej w Nałęczowie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Od 4 maja wycofujemy ograniczenia zabiegów planowych

Niedzielski: Od 4 maja wycofujemy ograniczenia zabiegów planowych

Z powodu pilnych wskazań życiowych u 18-letniej pacjentki zakażonej wirusem SARS-CoV-2 specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce podwójny przeszczep – transplantację i retransplantację wątroby.

Dramatyczna walka o życie 18-latki. Zatruła się paracetamolem, dodatkowo miała koronawirusa

Dramatyczna walka o życie 18-latki. Zatruła się paracetamolem, dodatkowo miała koronawirusa

Dalsze łagodzenie restrykcji, w tym skrócenie godziny policyjnej, wejdzie w życie po zaszczepieniu na Węgrzech 4 mln osób – poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Po osiągnięciu wspomnianego progu godzina policyjna będzie się zaczynać o godz. 24 zamiast 23 i nadal będzie trwać do 5 rano. Odpowiednio wydłużą się też możliwe godziny otwarcia sklepów – będzie w nich można kupować do godz. 23.

Wiele usług będzie dostępnych tylko dla osób mających zaświadczenie o ochronie przed koronawirusem poprzez zaszczepienie lub przejście Covid-19. Będą one mogły korzystać z lokali restauracyjnych i kawiarni, jak również hoteli, a także zabierać do nich dzieci.

W jednej ze starogardzkich restauracji mimo obowiązujących obostrzeń zorganizowano wesele. Impreza zakończyła się interwencją policji. W tej sprawie wszczęto dochodzenie.

Jutro będą znane wyniki badań, które mają potwierdzić, czy polski dyplomata ewakuowany wraz z rodziną z Indii jest zakażony indyjską odmianą koronawirusa. Mężczyzna jest w ciężkim stanie, niecało łagodniej Covid-19 przechodzi jego ciężarna żona. Wraz z nimi do Polski sprowadzono także trójkę ich dzieci.

Rodzina dyplomaty ewakuowana z Delhi. Mają indyjski szczep koronawirusa?

Rodzina dyplomaty ewakuowana z Delhi. Mają indyjski szczep koronawirusa?

Instytut Roberta Kocha (RKI) odnotował 11 907 nowych zakażeń Covid-19 w ciągu ostatniej doby, zapadalność siedmiodniowa na 100 000 mieszkańców wzrosła do poziomu 169,3. Według danych RKI w ciągu 24 godzin w Niemczech odnotowano 60 nowych zgonów.

Tydzień temu, w poniedziałek, RKI poinformował o 11 437 nowych zakażeniach koronawirusem i 92 nowych zgonach w ciągu jednego dnia.

4 maja ruszy rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 w zakładach pracy. Warunkiem będzie zgromadzenie 300 osób. Mają to być pracownicy i ich rodziny, które chcą się zaszczepić.

Rejestracja na szczepienia w zakładach pracy ruszy 4 maja

Rejestracja na szczepienia w zakładach pracy ruszy 4 maja

Po trzytygodniowej przerwie we Francji do klas wrócili uczniowie podstawówek; otwarto również przedszkola i żłobki. Epidemiolodzy krytykują decyzję władz, ale prezydent Francji Emmanuel Macron przekonuje, że nauka stacjonarna niweluje nierówności społeczne.

Uczniowie liceów i gimnazjów wrócą do szkół od 3 maja w systemie nauki hybrydowej.

W poniedziałek do Polski dotarło 67 tys. szczepionek od AstryZeneki, czekamy jeszcze na dzisiejsze dostawy od firm Pfizer/BioNTech i Johnson & Johnson – przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

3 451 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 22 zmarłych pacjentów z Covid-19 – takie dane za ostatnią dobę podaje Ministerstwo Zdrowia. 

Turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko Covid-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika “New York Times”.

Kraje takie jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Chorwacja każdego lata przyciągały miliony turystów z USA, zapewniających dochody i gwarantujących miejsca pracy w sektorze turystycznym.

Europa czeka na turystów z Ameryki. Jest jeden warunek

Europa czeka na turystów z Ameryki. Jest jeden warunek

Niecałe cztery tysiące nowych zakażeń koronawirusem znajdzie się w dzisiejszym raporcie służb sanitarnych. To są nieoficjalne informacje dziennikarzy RMF FM. To jest najniższy dobowy przyrost w naszym kraju od połowy lutego. Jakiego luzowania obostrzeń możemy się spodziewać od przyszłego tygodnia?

Niecałe 3,5 tys. nowych zakażeń. Jakie będą kolejne kroki rządu?

Niecałe 3,5 tys. nowych zakażeń. Jakie będą kolejne kroki rządu?

Władze Moskwy zachęcają bonusami finansowymi mieszkańców w wieku powyżej 60 lat, by szczepili się przeciwko Covid-19. Nagrodą za pierwszą dawkę szczepionki jest karta podarunkowa o wartości 1000 rubli, którą można wykorzystać w sklepie, aptece, czy kawiarni.

Zaszczepisz się – dostaniesz bonus. Gdzie tak jest?

Zaszczepisz się - dostaniesz bonus. Gdzie tak jest?

28 kwietnia odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły w pierwszym kwartale tego roku formularz deklarując chęć szczepienia przeciw Covid-19.

Szczepienia przeciw Covid-19 dla trzydziestolatków. Już wkrótce rejestracja

Szczepienia przeciw Covid-19 dla trzydziestolatków. Już wkrótce rejestracja

W Indiach zanotowano po raz piąty z rzędu rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby – 352 991. To najwyższy wskaźnik na całym świecie. Liczba zgonów w tym samym czasie również była rekordowo wysoka – 2812.

Premier Indii Narendra Modi wezwał wszystkich obywateli do przyjmowania szczepionek przeciwko Covid-19 i do zachowania ostrożności, mówiąc, że “burza infekcji” wstrząsnęła krajem.

Indie w ekstremalnie trudnej sytuacji. Piąty dzień z rzędu biją globalny rekord zakażeń koronawirusem

Indie w ekstremalnie trudnej sytuacji. Piąty dzień z rzędu biją globalny rekord zakażeń koronawirusem

Szczepionka przeciwko Covid-19 w 77. rocznicę ślubu – w tak wyjątkowy sposób jubileusz uczciło małżeństwo z Monzy na północy Włoch. Oboje zostali zaszczepieni w domu.

101-letnia Pinuccia Villa i 106-letni Rinaldo Duranti są zgodni, że szczepionka, z którą przyszła do nich ekipa medyków, to najpiękniejszy prezent na rocznicę ślubu. Senior jest w bardzo dobrej formie i, jak podkreślają media, od razu po szczepieniu zasiadł do gry w karty ze swoimi krewnymi.

Izraelskie ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych preparatem Pfizera przeciw Covid-19. Nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera? Izrael bada

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera? Izrael bada

Od poniedziałku ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 osób w wieku 46 i 47 lat. Zapisać można się przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień.

Masz 46 lub 47 lat? Zarejestruj się na szczepienie przeciw Covid-19

Masz 46 lub 47 lat? Zarejestruj się na szczepienie przeciw Covid-19

Słynny park Buttes-Chaumont w Paryżu przekształcono w weekend w klub nocny na świeżym powietrzu. Setki osób tańczyły bez maseczek i piły alkohol, nie zachowując dystansu mimo obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Uczestnicy imprezy, która rozpoczęła się już w sobotę po południu, zamieścili nagrania w internecie.

Dyskoteka na kilkaset osób w parku mimo pandemii

Dyskoteka na kilkaset osób w parku mimo pandemii

Policja w niemieckim Wilhelmshaven wszczęła dochodzenie przeciwko pielęgniarce, która chcąc ukryć fakt, iż przez nieuwagę rozbiła fiolkę ze szczepionką przeciwko Covid-19, wstrzyknęła sześciu pacjentom niegroźny dla zdrowia roztwór soli.

Wstrzyknęła roztwór soli zamiast szczepionki. Chciała ukryć błąd

Wstrzyknęła roztwór soli zamiast szczepionki. Chciała ukryć błąd

Od poniedziałku, salony urody, fryzjerskie, tatuażu i piercingu będą mogły się otworzyć w województwach – podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i w małopolskim.

W pozostałych pięciu województwach (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim), ze względu na liczbę zakażeń, dotychczasowe obostrzenia nadal będą obowiązywać.

Otwierają się salony fryzjerskie i urody. Sprawdzamy, na jakich zasadach

Otwierają się salony fryzjerskie i urody. Sprawdzamy, na jakich zasadach

Od dziś w 11 województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą się uczyć w trybie hybrydowym. Chodzi o uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Tzw. system hybrydowy, ma polegać na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III szkoły podstawowej realizuje zajęcia w szkole oraz co najmniej 50 proc. uczniów realizuje zajęcia zdalnie. Dyrektor szkoły podstawowej ma ustalić harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

W szkole podstawowej prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie. Będzie ona organizowana na wniosek rodziców.

W pozostałych pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim uczniowie klas I-III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

https://www.rmf24.pl/


/

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl


Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles