urządzenie kosmetyczne

Mada Walter – „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”, to główna bohaterka książki, którą w maju czytały Panie z DKK w Paterku | Kurier Nakielski


 „Instytut Piękności” autorstwa Marii Paszyńskiej jest ponadczasową opowieścią inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada historię Żydówek w okupowanej Warszawie. Wszystko toczy się w czasie straszliwej II wojny światowej, kiedy to wygląd decydował o życiu lub śmierci.

To wówczas doktor Mada Walter wpada na pomysł stworzenia Instytutu Piękności, by ratować skazane na zagładę Żydówki. Na ulicy Marszałkowskiej zakłada niezwykły gabinet kosmetyczny, w którym oprócz zabiegów upiększających i kamuflujących semickie rysy, kobiety wyprowadzone z getta uczą się życia po aryjskiej stronie. Jednak w Instytucie Piękności  nie tylko uczą się tego jak wykonać makijaż i fryzurę, żeby nie wyróżniać się na ulicy, ale także przygotowują się do egzaminów przeprowadzanych przez gestapo. Uczą się zasad wiary katolickiej, zwyczajów wielkanocnych oraz przepisów na niekoszerne dania.

Fabuła książki skupiona jest z jednej strony na Madzie Walter, z drugiej zaś  na  pozostałych bohaterkach – kobietach , którym pomogła . Sara, Zoja, Lea oraz Dalila reprezentują różne postawy i charaktery. Każda z nich jest naznaczona traumą. Każda z nich inaczej odbiera pomoc Mady.

Wszystkich, którzy chcą poznać losy tych kobiet zachęcamy do przeczytania tej, jakże poruszającej i zarazem intrygującej książki.

Mada Walter wraz ze swoim mężem Edmundem otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1978 roku.

W czerwcu w ramach DKK omawiana będzie książka „Sapieha. Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk”

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad NoteciąSource link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles