urządzenie kosmetyczne

certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok


15:06

POLSKA
W środę poinformujemy o szczegółach “luzowania” obostrzeń do 26 czerwca, w najbliższy okresie myślimy o kosmetycznych zmianach – zapowiedział we wtorek minister zdrowa Adam Niedzielski. Dodał, że prawdopodobnie w poniedziałek odbędzie się konferencja o “dłuższym planie” znoszenia obostrzeń. 

Pytany o plany luzowania obostrzeń, w tym dotyczących zgromadzeń i protestów spontanicznych, minister zdrowia poinformował, że podczas środowej konferencji prasowej zostaną przedstawione “dalsze kroki luzujące”. “To będzie taka informacja, która będzie przekazana najpierw w perspektywie co się będzie działo do 26 czerwca, czyli do początku wakacji” – powiedział.
Dodał, że prawdopodobnie w poniedziałek, razem z premierem Mateuszem Morawieckim, zostanie przedstawiona informacje dotyczące dłuższego planu, który będzie obejmował całe wakacje. 

“Jeżeli chodzi o ten najbliższy okres, to nie należy się spodziewać dużego luzowania. W tej chwili poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest bardzo wysoki na tle Europy. Myślimy o kosmetycznych zmianach, ale jutro na konferencji, na briefingu przedstawię szczegóły” – zapowiedział Niedzielski.
Podczas konferencji dziennikarze wrócili do tematu zgromadzeń publicznych. Niedzielski powtórzył, że szczegółowa informacja na ten temat będzie udzielona na środowej konferencji prasowej. “Zgromadzenia są jednym z takich obszarów, co do których jutro prawdopodobnie podejmiemy decyzję o zwiększeniu limitów z tym związanych” – dodał.

14:46

POLSKA
Obowiązywanie certyfikatu szczepiennego wynosi rok. Potwierdzenie zielonego statusu następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe – powiedział we wtorek minister zdrowa Adam Niedzielski. 

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia mówił o zasadach funkcjonowania certyfikatu szczepiennego. 
Poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym “standardem europejskim jest to, że ten status – niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie – potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny – następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe”. 

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania. “Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR”.
Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. 

Wówczas ten “status się uaktywnia i trwa 180 dni” – wskazał szef resortu zdrowia.
Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.

14:45

POLSKA
Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19 – poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak podkreślił, będą to szczepienia w punktach szczepień, a od września w szkołach.

“W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat” – poinformował na konferencji w KPRM Michał Dworczyk. Dzieci będą szczepione preparatem Pfizera.

Jak dodał, jest to ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych. 

“Po dyskusjach, po analizie sytuacji i wymianie opinii przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, ale również dyskusji na forum komisji wspólnej rządu i samorządu ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą się szczepiły, tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych – tych wszystkich formach szczepień, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień” – poinformował szef KPRM. “Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach. Rozpoczniemy je od września” – dodał. 

Dworczyk poinformował, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. “Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje ws. szczepień dzieci młodszych” – przekazał

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. W poniedziałek na profilu @szczepimysie na Twitterze poinformowano, że na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat. “Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty” – napisano. 

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.(PAP)

12:37

10:34

POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 0
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 0,00 

Liczba przypadków śmiertelnych: 0:

Liczba osób objętych kwarantanną 101
Liczba wykonanych testów: 136
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 0 

10:33

MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 52
Liczba przypadków śmiertelnych: 19:

– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 6
– wyłącznie z powodu COVID: 13
Liczba osób na kwarantannie: 4481
Liczba wykonanych testów: 4513
– w tym z wynikiem pozytywnym: 74

10:32

POLSKA
Mamy 588 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: 

– wielkopolskiego (63), 

– śląskiego (61), 

– łódzkiego (59), 

– mazowieckiego (56), 

– małopolskiego (52), 

– dolnośląskiego (48), 

– lubelskiego (43), 

– pomorskiego (40), 

– zachodniopomorskiego (32), 

– świętokrzyskiego (26), 

– warmińsko-mazurskiego (22), 

– kujawsko-pomorskiego (18), 

– opolskiego (18), 

– podlaskiego (17), 

– lubuskiego (12), 

– podkarpackiego (12). 

9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Z powodu #COVID19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 76 osób. 

09:01

ŚWIAT
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wprowadza nowe nazwy wariantów koronawirusa pochodzące od liter greckiego alfabetu. I tak wariant koronawirusa wykryty w Wielkiej Brytanii to Alfa, szczep kojarzony z RPA – Beta, wariant pochodzący z Brazylii – Gamma, a z Indii – Delta. 

Celem jest uproszczenie terminologii związanej z koronawirusem dla niespecjalistów. Nowa nomenklatura ma też pomóc uniknąć kojarzenia szerzących się już na całym świecie groźnych wariantów z nazwami państw, w których zostały po raz pierwszy wykryte czy opisane – czytamy w komunikacie WHO.
Cztery warianty SARS-CoV-2 uznawane przez WHO za budzące obawę (Variants of Concern, VoC) będą nazywane Alfa, Beta, Gamma i Delta. Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoI) będą opisywane kolejnymi literami greckiego alfabetu, na razie opisano ich sześć, od Epsilon do Kappa. Na przykład odmiana znana wcześniej jako “wariant kalifornijski” to Epsilon, a “wariant nigeryjski” – Eta. 

Nazwy pochodzące od różnych rodzajów klasyfikacji genomu wirusa, takie jak B.1.351 czy 501Y.V2 opisujące kojarzony z RPA wariant Beta, mają dalej funkcjonować w obiegu specjalistycznym.
Wybór liter greckiego alfabetu nastąpił po miesiącach rozważań, pod uwagę brano również imiona greckich bogów i całkowicie nowe, wymyślone nazwy – zaznaczył zaangażowany w ten proces bakteriolog Mark Pallen cytowany przez agencję Reutera. 

W przeszłości wirusy często nazywano od nazw geograficznych miejsc, w których przypuszczalnie się pojawiły, tak było z wirusem Ebola, którego nazwa pochodzi od rzeki w Demokratycznej Republiki Konga – przypomina agencja. Takie podejście może być jednak niedokładne i niesłusznie kojarzyć dany region z patogenem, tak stało się chociażby z grypą hiszpanką, której pandemia wybuchła w 1918 roku. W rzeczywistości pochodzenie tego wirusa jest nieznane – zauważa Reuters.

08:29

POLSKA
We wtorek razem z szefem MZ Adamem Niedzielskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem przekażemy informacje dotyczące szczepień dzieci w wieku 12-15 lat – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 

“Dzisiaj w godzinach południowych razem z ministrem Niedzielskim, razem z ministrem Czarnkiem przekażemy informację o tych wszystkich kwestiach związanych ze szczepieniami dzieci między 12 a 15 rokiem życia” – poinformował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Dworczyk.
Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. 

W poniedziałek na profilu @szczepimysie na Twitterze poinformowano, że na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat. “Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty” – napisano.
Dworczyk dodał, że Rada podkreśliła jednocześnie, iż “cały czas absolutnie priorytetową kwestią jest szczepienie osób powyżej 60. roku życia”. “I rzeczywiście, nadal na tym będziemy się skupiać” – powiedział. 

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni

08:28

POLSKA
W ciągu najbliższych kilku dni możemy spodziewać się szczegółowych informacji odnośnie zmian w obostrzeniach; w pierwszej połowie czerwca spodziewam się pierwszego kroku zmniejszającego obostrzenia, w drugiej połowie czerwca – drugiego – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany był we wtorek w Polskim Radiu 24, kiedy można się spodziewać kolejnych luzowań w obowiązujących obostrzeniach pandemicznych.

“Zacznijmy od tego, że dopiero co w zeszły piątek były kolejne kroki, jeżeli chodzi o zmiany w regulacjach bezpieczeństwa sanitarnego. W tej chwili przyglądamy się sytuacji, ona faktycznie jest z dnia na dzień coraz lepsza, też liczba osób zaszczepionych rośnie” – odpowiedział Müller.

Jednocześnie zaznaczył, że warunkiem tego, byśmy w pełni mogli normalnie funkcjonować, jest bardzo szeroka grupa osób, która będzie zaszczepiona. To – jak mówił – “jedyna skuteczna bariera, która może pozwolić zatrzymać epidemię chociażby w okresie jesiennym”.

“My w tej chwili analizujemy, jakie możliwe są kolejne kroki. Bez wątpienia w samym czerwcu kolejne zostaną podjęte. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni możemy się spodziewać szczegółowych informacji w tym zakresie” – powiedział rzecznik rządu.

Dopytywany, czy mówi o połowie czerwca, odparł: “Jeżeli chodzi o pierwsze kroki, które dodatkowe będą robione pod kątem właśnie zmniejszenia obostrzeń, to (…) spodziewam się, że to będzie jeszcze w pierwszej połowie czerwca, przynajmniej pierwszy krok. A myślę, że w drugiej połowie czerwca też drugi krok, jeśli chodzi o zmianę obostrzeń”.

Pytany o grupę osób sceptycznych wobec szczepień, jak je przekonać, odparł, że to niestety “duże wyzwanie”. ” Bo bardzo często jest tak, że u podstaw tych obaw, które rodzą się u niektórych osób, są elementy nieprawdziwych informacji, które trafiają, dotyczących samego funkcjonowania szczepień, produkcji szczepionek czy wreszcie efektów ochronnych szczepień” – tłumaczył.

Podkreślił, że “tu taka praca u podstaw jest bardzo istotna”. “Ale z drugiej strony chyba ważniejsza i skuteczniejsza na koniec dnia kampania przykładów, pokazująca osoby konkretne, które się zaszczepiły” – dodał. Dziękował wszystkim osobom znanym publicznie – aktorom, sportowcom i innym osobom zachęcającym do programu szczepień.

Source link

urządzenie kosmetyczne

Must Read

Related Articles